reklama
REKLAMA
Kategorie

Skromne pielgrzymki na Jasną Górę. Wszystko z powodu koronawirusa [WIDEO]

reklama

Chociaż zdecydowanie mniej liczne, to na Jasnej Górze się stawiają. Dziś do miejsca docelowego dotarła między innymi Warmińska Piesza Pielgrzymka.

Zapraszamy na kryminalne śniadanie w TVS!

– To była trudna decyzja. Tak naprawdę do końca nie wiedzieliśmy czy wyruszymy czy nie – w związku z licznymi obostrzeniami i komunikatami rządu. Zdecydowaliśmy się, że w tym roku 37. wyruszymy na pielgrzymi szlak (…) byliśmy w drodze 13 dni. Uczestników jest 60 osób. Mamy najmłodszego uczestnika pielgrzymki 9-miesięcznego Dominika mówi ks. Piotr Paga, kwatermistrz główny Warmińskiej Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę.

Tradycja została więc zachowana, chociaż pielgrzymów było zdecydowanie mniej niż zwykle. Taką tendencję na Jasnej Górze widać gołym okiem.

reklama

– Z Warszawy, z której zwykle przybywa około 10 00 ludzi w tym roku przybędzie 50 osób. Z Radomia, z którego zwykle przybywa około tysiąca osób w tym roku przybyło tylko pięciu księży. Widzimy więc wyraźnie, że ten spadek jest gigantyczny. Tak na oko mógłbym powiedzieć, że około 10% zwyczajnej liczby pielgrzymów przybywa na jasną Górę. I my tutaj na Jasnej Górze bardzo serdecznie apelujemy o to, by jeżeli ktokolwiek decyduje się na pielgrzymowanie to przede wszystkim przyjął zasady reżimu sanitarnego – dystans społeczny, maseczka, nieustanne odkażanie rąkmówi o. Michał Legan, rzecznik Jasnej Góry.

Płyny do dezynfekcji można znaleźć w wielu punktach na Jasnej Górze. To istotne, bo według zaktualizowanego harmonogramu od 11 do 31 sierpnia do Częstochowy ma dotrzeć ponad 18 tysięcy pieszych pątników. Dlatego władze Częstochowy wystosowały apel do ministra zdrowia o regulacje dotyczące pielgrzymek – szczególnie tych z czerwonych stref zagrożonych koronawirusem.

– Większe zgrupowanie pielgrzymów, większe skupisko ludzi które na pewno jednak w tych dniach szczytu pielgrzymkowego pod Jasną Górą się tworzy może stanowić pewne zagrożenie. Nie mówię tylko o mieszkańcach i mieszkankach miasta, nie tylko o to nam chodzi, ale generalnie o to żeby pielgrzymki nie stały się zarzewiem i ogniskiem koronawirusa także po powrocie pielgrzymów do domów – mówi Włodzimierz Tutaj, rzecznik prasowy UM Częstochowy.

Pomóc ma między innymi „Dezynfekcja z sercem”. Akcja prowadzona przez Polski Komitet Pomocy Społecznej oraz Spółdzielnia Socjalna „Jasne, że zmiana” potrwa do 15 sierpnia.

– 300 ławeczek, 100 koszy oraz około 40-u przenośnych toalet. To są wszystkie miejsca, gdzie będą przechodzili pątnicy, pielgrzymi i będą mieli po prostu kontakt z naszymi mieszkańcami. Chcieliśmy zadbać o to żeby nie tylko dezynfekować te miejsca, ale też żeby uczulić na pewne rzeczy. Mianowicie żeby ta maska była jednak założona – w tym celu wydrukowaliśmy takie naklejki – mówi Grzegorz Kołek, prezes Polskiego Komitetu Pomocy Społecznej w Częstochowie.

Dodatkowo w Alei Najświętszej Marii Panny ustawiony został punkt dezynfekcyjny, w którym można bezpłatnie zaopatrzyć się w jednorazowe maseczki, zdezynfekować dłonie czy zmierzyć temperaturę. Punkt czynny jest od 10 do 18 w czasie trwania akcji.

Autor: Sandra Hajduk

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Około 250-u pracowników PG Silesia straci pracę w ramach zwolnień grupowych [WIDEO]

Nielegalne wyścigi w Katowicach. Policja skontrolowała prawie 400 samochodów [WIDEO]

Śląsk: Sanepid szuka uczestników mszy oraz osób, które podróżowały pociągami [COVID-19]

reklama

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button