RegionWiadomość dniaZdrowie

Śląski NFZ opublikował listę dentystów, którzy przyjmują w czasie epidemii koronawirusa

Śląski oddział wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia opublikował listę gabinetów stomatologicznych realizujących świadczenia stomatologiczne. Ma to być realna odpowiedź na potrzeby pacjentów, którzy szukali pomocy dentysty, bo ta w związku z epidemią koronawirusa jest ograniczona.

 

 

TOP 5 Silesia Flesz: Śląsk i Zagłębie w obliczu epidemii!
TOP 5 Silesia Flesz – premiera w każdą niedzielę o 19:50 w Telewizji TVS

-Zadzwoniliśmy do ponad 600 naszych świadczeniodawców. Zweryfikowaliśmy listę, została opublikowana. Około 120 placówek nadal jest otwarte dla pacjentów. Pamiętajmy jednak, że to nie jest tryb zwykły – taki jak mamy na co dzień. To tryb dla pacjentów z dolegliwościami bólowymi. Zawsze zanim wcześniej udamy się do gabinetu stomatologicznego zadzwońmy, upewnijmy się czy ta wizyta jest bezwzględnie konieczna, czy może wystarczy teleporada, przepisanie leków. Zadbajmy o to, aby z tych 120 placówek które nadal przyjmują pacjentów – ta liczba się utrzymała mówi Małgorzata Doros, rzecznik prasowy śląskiego oddziału wojewódzkiego NFZ.

W NFZ-cie namawiają także, by listę weryfikować na bieżąco, bo sytuacja jest dynamiczna. Stomatolodzy zwracają uwagę na to, że do tych punktów zgłaszać powinni się wyłącznie pacjenci potencjalnie zdrowi a wciąż nie zabezpieczono systemowo pomocy stomatologicznej dla tych, którzy są zarażeni, przebywają w kwarantannie bądź podejrzewają zarażenie. Zwracają także uwagę na kolejne problemy.

-Obawiam się, że bez wsparcia systemowego ze strony sztabów kryzysowych, wojewody i rządzących ta lista bardzo szybko ulegnie zamknięciu, bo dostęp do środków ochrony indywidualnej jest bardzo ograniczony i czasowo może się okazać, że po kilku dniach ta lista zostanie mocno zredukowana – mówi Rafał Kiełkowski, wiceprezes Okręgowej Rady Lekarskiej Śląskiej Izby lekarskiej w Katowicach.

Sytuację pogarsza fakt, że dużo firm odbierających odpady medyczne od dwóch tygodni tego nie robi. To może także negatywnie wpłynąć na funkcjonowanie gabinetów stomatologicznych – i w efekcie prowadzić do ich zamykania.

 

autor: Sandra Hajduk

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Zakaz wychodzenia z domu: Ulice puste, ale policji pełno [WIDEO]

Śląskie: 10 nowych przypadków koronawirusa i kolejny ozdrowieniec!

Śląskie: Przez koronawirus budżety miast czeka zagłada? Na pewno głębokie cięcia

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

1 thought on “Śląski NFZ opublikował listę dentystów, którzy przyjmują w czasie epidemii koronawirusa”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close