RegionWiadomość dnia

Śląskie Centrum Wolności i Solidarności w Katowicach w nowej odsłonie. Będzie nawet czołg!

W 40 rocznicę pacyfikacji kopalni „Wujek” obejrzeć będziemy mogli stałą ekspozycję dotyczącą tamtych wydarzeń. Wystawa, której realizacja właśnie się zaczyna, zostanie udostępniona na trzech poziomach budynku, który w przeszłości był kopalnianym magazynem odzieżowym. Będzie jednym z najbardziej widocznych efektów trwającej przebudowy Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności.

 

 

Zimowa nuda? Nie z TVS! Sprawdź nasze serialowe HITY!


-Dla nas bardzo istotne jest to,aby ta pamięć pozostała żywa przez kolejne lata stąd te nasze działania związane z rozbudową Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności, tak aby ono pełniło rolę nie tylko muzealną, ale też rolę edukacyjną i rzeczywiście takiej pamięci żywej o górnikach którzy tu polegli. Dobrze się dzieje, że dzisiaj mamy właśnie tą możliwości wspólnego ponad wszelkimi podziałami działania na rzecz właśnie Śląskiego Centrum Wolności i Solidarnościmówi Marcin Krupa, Prezydent Miasta Katowice.

Nowa ekspozycja ma być skierowana zwłaszcza do młodych ludzi, a jej szeroka tematyka nawiązywać będzie do wydarzeń związanych ze stanem wojennym i sytuacji w Polsce w latach.

-Jest to wystawa realizowana w zupełnie innym stylu, niż wystawy, które znamy chociażby z Muzeum Śląskiego. Wystawa jest po prostu bardzo najeżona multimediami. Z rezygnowaliśmy z plansz ekspozycyjnych, wszystko co jest tam pokazywane w zakresie historii i merytoryki jest robione środkami takiego wyrazu artystycznego .Kluczem jest ,multimedia same w sobie tylko interakcja prawda, to żeby to wszystko było interaktywne, żeby wymagało od użytkownika pewnego zaangażowaniamówi Jarema Szandar, firma Adventure.

Śląskie Centrum Wolności i Solidarności w Katowicach w nowej odsłonie. Będzie nawet czołg!
Śląskie Centrum Wolności i Solidarności w Katowicach w nowej odsłonie. Będzie nawet czołg!

Jednym z największych eksponatów będzie czołg T-55. Tego typu czołgi brały udział w pacyfikacji kopalni „Wujek”

-Czołg zostanie dostosowany do wystawy, za niedługo firma z którą dzisiaj podpisaliśmy umowę weźmie ten czołg przygotuje go odpowiednio też troszkę odciąży po to aby mógł stanąć w przestrzeni wystawy – wyjaśnia Robert Ciupa dyrektor Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności.

Otwarcie ekspozycji stałej w Śląskim Centrum Wolności i Solidarności jest planowane na 40. rocznicę strajku w kopalni „Wujek” i jego pacyfikacji, czyli w grudniu tego roku.

 

 

autor: Monika Taranczewska

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Cios prosto w serce – to przyczyna zgonu 13-letniej Patrycji. Była w ciąży [NOWE FAKTY]

„To jest kpina, to jest propaganda!” Pacjenci o rejestracji na szczepienia przeciwko COVID-19

Bułkęs w Katowicach otworzył lokal mimo obostrzeń. Przyszli klienci, policja i sanepid [WIDEO, ZDJĘCIA]

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close