RegionWiadomość dnia

Śląskie: Galerie handlowe zbankrutują przez epidemię koronawirusa?

Zamknięte sklepy i puste galerie handlowe. Koronawirus uderza i nokautuje biznes. Zarówno ten mały, jak i ten na większą skalę. Na pierwszej linii strzału znajdują się jednak lokalni przedsiębiorcy.

 

 

TOP 5 Silesia Flesz: Śląsk i Zagłębie w obliczu epidemii!
TOP 5 Silesia Flesz – premiera w każdą niedzielę o 19:50 w Telewizji TVS

– Zdecydowanie tak. To jest myślę około 50 proc. spadku obrotu. Jest zdecydowanie mniejsza ilość klientów, co zresztą widać po ulicach, że tych klientów jest coraz mniej – mówi Jacek Hajduga, przedsiębiorca.

A ta sytuacja potrwa jeszcze co najmniej do 11 kwietnia, choć ciężko uwierzyć, że rząd nie przedłuży zakazu handlu i wychodzenia z domu. Im dłużej to potrwa – tym gorzej dla przedsiębiorców. Dla tych najmniejszych może to oznaczać zwinięcie interesu.

– Niektóre firmy, które mogą przestać produkować lub mieć jakieś przestoje decydują się na takie rozwiązanie. Inne, które mogą przenieść swój interes do internetu widzą i postrzegają w tym jakąś szansę i okazję. Ale są też takie, które mówią, że jeżeli ta sytuacja potrwa jeszcze dwa tygodnie albo miesiąc, będą już niewypłacalne i zbankrutująmówi Franciszek Matysik. Jaworznicka Izba Gospodarcza.

Problem mają też duże galerie handlowe. Tak dziś wygląda Galeria Handlowa Galena w Jaworznie. Zamknięte sklepy to powód do zmartwienia nie tylko dla nich samych – także dla właścicieli obiektów.

– Będzie to się wiązało z problemami lub niemożliwością zapłaty czynszu, najmu, jak również pewnymi roszczeniami najemców, związanych z tym, że nie mogą korzystać z lokali w taki sposób, jak to przewidują umowy najmumówi Marcin Cieśliński, adwokat.

Mimo ciężkiej sytuacji przedsiębiorcy próbują też wspierać siebie nawzajem. Wojciech Wójcik z Centrum Handlowego Agora w Jaworznie podjął decyzję o obniżeniu wysokości czynszu dla handlarzy. Ale to nie jedyne rozwiązanie na wybrnięcie z tej ciężkiej sytuacji.

Mimo ciężkiej sytuacji przedsiębiorcy próbują też wspierać siebie nawzajem. Wojciech Wójcik z Centrum Handlowego Agora w Jaworznie podjął decyzję o obniżeniu wysokości czynszu dla handlarzy
Mimo ciężkiej sytuacji przedsiębiorcy próbują też wspierać siebie nawzajem. Wojciech Wójcik z Centrum Handlowego Agora w Jaworznie podjął decyzję o obniżeniu wysokości czynszu dla handlarzy

– Dla wszystkich przedsiębiorców, którzy mają na dziś problemy z uregulowaniem swoich zobowiązań finansowych postanowiliśmy na ten trudny okres udostępnić nasze powierzchnie całkowicie bez kosztowo. Aby mogli prowadzić swoją działalność, żeby mogli wyjść z tego kryzysu, jak również ochronić miejsca pracymówi Wojciech Wójcik, CH Agora w Jaworznie.

W tej sytuacji płacić będą musieli jedynie za media. Koronawirus może doprowadzić też do załamania branży usługowej.

To są dramaty branży turystycznej, restauracji, prywatnych żłobków, branży transportowej, artystów, którzy utracili możliwość zarobkowania. To są miliony Polaków, którzy naprawdę przestali mieć z czego żyć. A my nadal rozmawiamy o realizacji jakiejś obsesji utrzymania władzy, w postaci utrzymania daty wyborów – mówi Szymon Hołownia, kandydat na prezydenta RP.

 

A te mają się odbyć 10 maja.

autor: Paweł Jędrusik

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Zakaz wychodzenia z domu: Ulice puste, ale policji pełno [WIDEO]

Śląskie: 10 nowych przypadków koronawirusa i kolejny ozdrowieniec!

Śląskie: Przez koronawirus budżety miast czeka zagłada? Na pewno głębokie cięcia

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close