reklama
REKLAMA
Wiadomość dnia

Śląskie: TEGO w ściekach się nie spodziewacie! Służby muszą zbudować specjalną instalację!

reklama

Kto to tam wyrzuca? Pytanie otwarte, podobnie jak to, co z tym zrobić.

 

 

Premiera TOP 5 Silesia Flesz w Telewizji TVS zawsze w niedzielę o 19.50

Mamy własne wyniki wyborów! Sprawdź je w TOP 5 Silesia Flesz!

reklama

Do tej oczyszczalni trafiają ścieki z całego Jaworzna. A w nich nie tylko nieczystości, ale także… leki. Wkrótce w mieście zostanie uruchomiona instalacja do oczyszczania ścieków z farmaceutyków.

– Po oczyszczeniu mechanicznym i biologicznym, czyli z tego reaktora, oczyszczone ścieki trafiają prosto do Przemszy. I na wylocie ścieków oczyszczonych będzie właśnie zainstalowana ta instalacja – mówi Sławomir Grucel, Wodociągi Jaworzno.

 

Leki do kanalizacji trafiają z dwóch powodów. Mieszkańcy wyrzucają przeterminowane lekarstwa do toalety lub umywalki. Często też pozostałości leków wydalamy. Projekt w Jaworznie ma być realizowany przez dwa lata. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, instalacja zredukuje ilość farmaceutyków w ściekach nawet o 90 proc.

– Początkiem przyszłego roku ta metoda polegająca na ozonowaniu ścieków ruszy już i będziemy mieli dwa lata na to, żeby prowadzić pełne badania w tym zakresie. Jestem przekonany, że te badania będą bardzo pozytywne i dadzą takie wytyczne dla wszystkich wodociągów w Polsce i Europie, w jaki sposób radzić sobie z farmaceutykami, które są w ściekach – mówi Józef Natonek, prezes Wodociągów Jaworzno.

 

Do tej oczyszczalni trafiają ścieki z całego Jaworzna. A w nich nie tylko nieczystości, ale także... leki. Wkrótce w mieście zostanie uruchomiona instalacja do oczyszczania ścieków z farmaceutyków
Do tej oczyszczalni trafiają ścieki z całego Jaworzna. A w nich nie tylko nieczystości, ale także… leki. Wkrótce w mieście zostanie uruchomiona instalacja do oczyszczania ścieków z farmaceutyków

A o tym, że leków nie wolno wyrzucać do toalety czy kosza na śmieci przypomina Śląska Izba Aptekarska. W każdym mieście są wyznaczone miejsca, w których można je oddawać.

– Wiele aptek, przynajmniej na Śląsku, ma podpisane umowy z urzędami miasta, bądź gminy, na zbieranie leków przeterminowanych i znajdują się w tych aptekach odpowiednie pojemniki. Choć nie można do nich wyrzucać bez uzgodnienia z farmaceutą wszystkich leków, ale większość leków można wyrzucić. Więc ich utylizacja przebiega pod nadzorem – mówi dr n. farm. Piotr Brukiewicz, Prezes Rady Śląskiej Izby Aptekarskiej.

Koszt realizacji projektu w Jaworznie to ponad 3 mln zł, z czego ponad 1,8 mln to dofinansowanie z funduszu ochrony środowiska i gospodarki wodnej.

 

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Zmarł trzeci saper ranny po eksplozji w Kuźni Raciborskiej

Żołnierze US Army wykonują przebój polskiego zespołu! Nagranie to HIT internetu [WIDEO]

Śląskie: Życiowy pech 18-latka. Zrobił prawo jazdy i od razu spotkał policjantów z grupy SPEED. I po prawku!

autor: Paweł Jędrusik

reklama

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button