Artykuł PartnerskiArtykuł Sponsorowany

Sos beszamelowy – jak zrobić aksamitny, gładki sos? Sekrety znanych kucharzy

Zrobienie idealnie gładkiego i jasnego sosu beszamelowego to prawdziwa sztuka. Dlatego wielu nowicjuszy zalicza na tym polu porażki. Na szczęście rady doświadczonych kucharzy i restauratorów pozwalają przygotować taki sos, którego nie wstydziłby się zaserwować nawet najlepszy szef kuchni.

Sos beszamelowy – podstawowe składniki

Podstawą do wykonania sosu beszamelowego są: mąka, masło, mleko oraz przyprawy. Kilka produktów, których zmieszanie nie powinno być trudne, a jednak wiele osób ma problem z połączeniem ich na patelni i odpowiednim rozprowadzeniem grudek. Sporo domorosłych kucharzy napotyka też trudności w utrzymaniu odpowiedniego czasu prażenia mąki. Aby i nam nie przytrafiały się tego typu gafy, warto zapoznać się z instrukcjami wykonania sosu sporządzonymi przez Pascala Brodnickiego, Tomasza Jakóbiaka oraz Magdę Gessler.

Przepis na sos beszamelowy według Pascala Brodnickiego 

Pascal Brodnicki rozpoczyna przygotowanie sosu beszamelowego od podsmażenia na patelni mąki z masłem w ilościach: 35 g mąki i 35 g masła. Podsmażanie tych składników trwa około 2 minut. Następnie należy dolać pół litra mleka i dokładnie wymieszać całość na gorącej patelni. Kiedy składniki już się połączą, trzeba zdjąć patelnię z ognia i doprawić sos odrobiną soli, pieprzem oraz gałką muszkatołową.

Sos beszamelowy – przepis Magdy Gessler

Według Magdy Gessler cały sekret przygotowania sosu beszamelowego tkwi w odpowiednim podprażeniu mąki oraz właściwej temperaturze dolanego mleka. Dla znanej restauratorki istotne jest najpierw krótkie podprażenie mąki na patelni, a kiedy zrobi się ciepła – ale nie ciemna (co wskazywałoby na zbyt długie trzymanie jej na patelni), dodaje się do niej masło. Proporcje mąki i masła to 1:1. Następnie, kiedy składniki ładnie się połączą dzięki rozprowadzaniu ich na patelni np. rózgą do ubijania białek, trzeba dolać wrzącego lub ciepłego mleka. Pani Gessler podkreśla, że mleko musi mieć podobną temperaturę, co masło i mąka umieszczone na patelni, w przeciwnym razie dojdzie do zbijania się grudek i sos nie wyjdzie aksamitny. Mleko wlewa się powoli, ale miesza bardzo szybko. Następnie zdejmuje się patelnię z kuchenki i doprawia gałką muszkatołową oraz np. serem gruyère.

Przepis na udany sos beszamelowy według Tomasza Jakubiaka

Podstawą udanego sosu beszamelowego jest, według Tomasza Jakubiaka, odpowiedni czas trzymania mąki na patelni. Jeśli chcemy, aby był jasny (a taki być powinien), nie możemy zbyt długo prażyć mąki. Gdy mąka jest zrumieniona, należy dodać masła, co sprawi, że mąka stanie się płynna. Kiedy rozetrzemy już dokładnie mąkę i masło, dolewamy mleka i mieszamy jeszcze przez chwilę. Jeśli przygotowujemy sos beszamelowy do zapiekanki, ważne, aby był rzadszy, bo wtedy dobrze rozprowadzi się po zalewanych nim produktach. Całość doprawiamy solą, białym pieprzem i gałką muszkatołową.

Sos beszamelowy – do jakich dań pasuje? Przepisy

Sos beszamelowy sprawdza się w wielu daniach, np. zapiekankach, makaronach czy potrawach mięsnych. W zależności od naszych upodobań może przybierać różne formy: może być bardziej fit, czyli odchudzony, lub też w wersji wegańskiej. Może też stać się podstawą innych dań, np. sufletu. Różnorodność przepisów z użyciem sosu beszamelowego jest tak duża, że trudno wybrać najlepszy przepis. Jednak jeśli chcielibyście spróbować czegoś naprawdę pysznego, polecanym przez nas przepisem są szparagi w sosie beszamelowym.

Zobacz także: Sos beszamelowy – jak zrobić i do czego pasuje?

Sos beszamelowy jako dodatek do dania mięsnego (fot. mat. partnera)
Sos beszamelowy jako dodatek do dania mięsnego (fot. mat. partnera)

Szparagi w sosie beszamelowym – przepis

Do przygotowania tego dania potrzebny jest pęczek szparagów, 30 g masła, 30 g mąki pszennej, 300 ml mleka, pół szklanki tartego sera gruyère, sól oraz gałka muszkatołowa. Szparagi myjemy pod bieżącą wodą, następnie ułamujemy ich końce mniej więcej w 2/3 długości (przy naciśnięciu końcówki powinny same się złamać) i układamy w naczyniu żaroodpornym wysmarowanym oliwą. Następnie przygotowujemy sos beszamelowy: na patelni podprażamy mąkę do lekkiego zrumienienia, dodajemy masło i dokładnie rozprowadzamy przy pomocy rózgi lub drewnianej łyżki, tak aby w sosie nie było grudek. Gdy uzyskamy gładką masę, dolewamy mleko i szybko mieszamy. Zdejmujemy z patelni, doprawiamy solą oraz rozpuszczamy w sosie ser gruyère. Zalewamy sosem szparagi i pieczemy bez przykrycia około 22 minut.

Jak zagęścić sos beszamelowy?

Zwykle na pytanie, czym zagęszczać sosy, odpowiedź brzmi: mąką ziemniaczaną lub pszenną rozmieszaną z wodą. Jednak w przypadku sosu beszamelowego sprawa nie jest taka prosta. Konsystencja tego sosu zależy bowiem od ilości mleka, którą wlewamy do zasmażki, więc to na tej kwestii powinniśmy najbardziej się skupić, chcąc uzyskać pożądaną gęstość sosu.

Zobacz takze: 7 sposobów na zagęszczenie sosu

źródło: artykuł partnera

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button