AlarmRegion

Sosnowiec mówi DOŚĆ! bałaganowi z hulajnogami! Teraz trzeba je zostawiać w wyznaczonych miejscach

Cieszą się coraz większą popularnością. Użytkowcy elektrycznych hulajnóg jednym tchem wyliczają ich walory. A miejskie władze wady – bo hulajnogi walają się po chodnikach jak porozrzucane śmieci. Sosnowiec, jakie pierwsze miasto w Metropolii wzięło się za uporządkowanie bałaganu.

 

 

Czy to już druga fala koronawirusa? Znowu testy na kopalniach! TOP 5 Silesia Flesz
PREMIERA TOP 5 Silesia Flesz w każdą niedzielę o 19.50!


-Wygodniej niż samochodem, bo to jest pierwsza niby strefa i szybciej wychodzi niż objeżdżać samochodem pół Katowic. Do tego jest wiaterek, fajna pogoda. Od niedawna z nich korzystam, powiem szczerze, ale są super – mówi Nazar, użytkownik elektrycznej hulajnogi.

Tyle, że oprócz plusów są też minusy. Elektryczne hulajnogi „rozpychają się” w miastach uniemożliwiając chociażby swobodne przejście. Często są rozrzucane bez większego ładu czy składu. Uporządkować temat postanowiły władze Sosnowca. Na oddających hulajnogi czekają takie oto koperty postojowe. Za pozostawienie hulajnogi poza nimi grozi kara.

-Każdy użytkownik hulajnogi w momencie, gdy pozostawi ją w miejscu niedozwolonym od razu w aplikacji dostanie komunikat „Hej! Zostawiłeś ją w miejscu niedozwolonym, automatycznie ściągamy Ci z konta 50 złotych”. Myślę, że dwa, albo i trzy razy się zastanowi zanim będzie chciał mieć portfel chudszy o 50 złotych i znajdzie takie miejsce, gdzie będzie mógł taką hulajnogę pozostawić w sposób legalny – mówi Rafał Łysy, UM w Sosnowcu.

Sosnowiec mówi DOŚĆ bałaganowi z hulajnogami! Teraz trzeba je zostawiać w wyznaczonych miejscach
Sosnowiec mówi DOŚĆ bałaganowi z hulajnogami! Teraz trzeba je zostawiać w wyznaczonych miejscach

W pierwszym rzucie wyznaczono 25 miejsc, głównie w rejonie centrum miasta i przy najważniejszych atrakcjach. Docelowo ma ich powstać około stu. Jednym słowem – metoda ma wprowadzić na ulicach Sosnowca ład i porządek. By uniknąć tego, co działo się w Katowicach. Tu przyznają, że fantazja użytkowników elektrycznych hulajnóg potrafi wprowadzić w zdumienie. I chociaż podkreślają, że po apelach problem jest zdecydowanie mniejszy, to także chcą zastosować swoje rozwiązanie.

-Od początku tego roku nawiązaliśmy współpracę z operatorami sieci hulajnóg, które działają w Katowicach i będziemy w Katowicach tworzyć takie huby parkingowe dla hulajnóg. W samym śródmieściu będzie ich 45. rozpoczną swoje działanie te huby od września i co najważniejsze tylko tam będzie można zostawiać hulajnogi, czyli już nie będzie tak że ktoś będzie mógł sobie na środek rynku rzucić hulajnogę. System po prostu nie przyjmie takiego zwrotu i będzie naliczana cały czas dodatkowa opłatazaznacza Maciej Stachura, UM Katowice.

W tym przypadku powiedzenie hulaj dusza, piekła nie ma – okaże się nietrafione.

 

autor: Sandra Hajduk

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

„Śląsk to taka kraina, gdzie chłopcy z kilofami i kiblami latają za węglem” – czyli co dalej z Polską Grupą Górniczą?

Koronawirus: 33 zakażenia na weselu w powiecie pszczyńskim!

Gliwice: Mieszkańcy ratują Wilcze Doły i zlecają własne ekspertyzy! Nie chcą zbiornika retencyjnego [WIDEO]

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close