reklama
Kategorie

Sosnowiec: Pakiet Mieszkańca coraz większy. Wyprawka i pakiet badań dla pierwszoklasistów

reklama

-Zachęcamy rodziców, aby dzieci które właśnie odbywają roczne przygotowanie przedszkolne kontynuowały edukację w szkołach. Informacje, jakie spływają do nas na bieżąco od dyrektorów sosnowieckich szkół pokazują, że sześciolatki, które w ubiegłym roku rozpoczęły edukację radzą sobie doskonale. Dla tegorocznych pierwszaków przygotowaliśmy jednorazową wyprawkę w kwocie 500 zł. Rodzice będą mogli przeznaczyć je np: na wyposażenie ucznia w przybory szkolne. Pomysłem "zaraził" nas  Paweł Wojtusiak, radny Rady Miejskiej w Sosnowcu  – mówi Arkadiusz Chęciński prezydent Sosnowca.

Do podjęcia nauki w klasach pierwszych zachęca także pełnomocnik prezydenta ds. edukacji w UM w Sosnowcu Zbigniew Byszewski. -Szkoły są przygotowane do przyjęcia 6-latków. Dlatego zachęcamy rodziców, aby we wrześniu ich pociechy rozpoczęły naukę w pierwszych klasach. Pamiętajmy także o tym, że dzięki temu bez większego problemu 3-latki znajdą swoje miejsce w przedszkolach – podkreśla pełnomocnik Byszewski. Dla przyszłych pierwszoklasistów, którzy we wrześniu zainaugurują szkolną edukację miasto przygotowało także pakiety bezpłatnych badań w kierunku wykrywania otyłości. Problemy nadwagi i otyłości oraz wad postawy znajdują się na liście priorytetów zdrowotnych. W ramach etapu przesiewowego przeprowadzone zostaną: badania fizykalne z pogłębionym wywiadem w kierunku obciążenia ryzykiem chorób metabolicznych, test wydolności fizycznej i pomiar ciśnienia tętniczego. -Wszystkie dzieci zakwalifikowane do kolejnego etapu programu zostaną skierowane na badania krwi w niezbędnym zakresie, tak by ocenić możliwe choroby, przyczyny i skutki otyłości  – mówi Anna Jedynak, zastępca prezydenta miasta.

W ramach etapu specjalistycznego (w formie 4 spotkań w odstępach 3-miesięcznych) dla wszystkich uczestników oraz rodziców odbędą się indywidualne konsultacje z lekarzem (specjalista w chorobach dzieci lub w chorobach metabolicznych), psychologiem, dietetykiem oraz specjalistą aktywności fizycznej. W porozumieniu ze wszystkimi specjalistami biorącymi udział w etapie interwencyjnym programu zostanie wytyczony plan postępowania zdrowotnego dla dziecka skupiający się na zmianie diety, aktywności fizycznej i zachowań zdrowotnych w rodzinie. Zakończeniem programu będzie ostatnia, kompleksowa wizyta u lekarza oceniająca efekty rocznej interwencji oraz wskazująca dalsze kierunki postępowania prozdrowotnego.

reklama

 

 

reklama

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button