RegionWiadomość dnia

Sosnowiec przejął tereny po byłej kopalni. Rewitalizacja w fazie planów

Po długich rozmowach i staraniach Sosnowiec przejął tereny po byłej kopalni „Kazimierz-Juliusz”. Co ważne w rękach miasta oprócz 3 ha terenu wraz ze znajdującymi się na nim budynkami, znalazła się wieża wyciągowa. Jak mówią urzędnicy teraz czas na plany i pozyskiwanie funduszy zewnętrznych na rewitalizację, co podobno nie jest takie proste.

 

 

Gwiazda Szeryfa – serialowa nowość tylko w Telewizji TVS!

Jak komentuje prezydent Sosnowca Arkadiusz ChęcińskiWiele osób zarzucało nam, że nie chcemy przejąć tych budynków, że nie chcemy zachować choćby w części historii. Chcieliśmy, ale na partnerskich zasadach i tak się właśnie stało. Żałuję, że poprzednie władze miasta nie zdecydowały się na zachowanie historii innych sosnowieckich kopalń – Negocjacje i rozmowy nie trwały krótko, o czym wspominaliśmy już w jednym z naszych materiałów Silesia Flesz. Jednak w poniedziałek Sosnowiec już oficjalnie przejął blisko 3 ha terenów po byłej kopalni Kazimierz-Juliusz, co nie oznacza spoczynku na laurach. Teraz urzędnicy zabierają się do pracy, której głównym celem będzie poszukiwanie funduszy zewnętrznych na rewitalizację budynków, w tym przede wszystkim wieży wyciągowej, z której widok rozciąga się na cały Sosnowiec.

Przypomnijmy, że kopalnia Kazimierz-Juliusz, która była sercem sosnowieckiej dzielnicy Kazimierz, została zamknięta kilka lat temu jako ostatnia kopalnia znajdująca się w Zagłębiu Dąbrowskim. 29 maja 2015 r. wywieziono na powierzchnię ostatnią symboliczną tonę węgla, później trwała likwidacja kopalni pod ziemią, oraz biur i przyległych budynków. Co ciekawe konserwator zabytków uznał, że dwie płaskorzeźby, które znajdowały się na IV i V poziomie kopalni zostaną odkute i wydobyte na powierzchnię. Dzieła górników pochodziły kolejno z 1926 r. i 1927r.

Miasto działki 852/2, 1492/3, 1492/4, 12493/6, 1493/7 i 1493/8, o łącznej powierzchni gruntu 2,8524 ha i wartości rynkowej 3,7 mln zł po byłej kopalni przejęło od Spółki Restrukturyzacji Kopalń. : 852/2, 1492/3, 1492/4, 1493/6, 1493/7 i 1493/8, o łącznej powierzchni gruntu 2,8524 ha i wartości rynkowej 3,7 mln zł.

 

autor: Bartosz Bednarczuk
źródło: UM Sosnowiec, Wikipedia

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Szpital tymczasowy na lotnisku w Pyrzowicach już gotowy! Pacjentów na razie nie będzie [WIDEO]

TOP 13 najbardziej rakotwórczych miejsc w Polsce. Śląskie miasta w czołówce niechlubnego rankingu

Piekary Śl.: Dramatyczna sytuacja w Zakładzie Opiekuńczo-Leczniczym! Na Covid-19 zachorowało już prawie 90 proc. podopiecznych

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close