reklama
Silesia Flesz najnowsze informacje

Spokojnie, na polski rynek trafi więcej węgla niż go potrzeba. Zapewniania resortu środowiska

reklama

Minister Moskwa uspokaja – na polski rynek trafi o wiele więcej węgla niż go faktycznie potrzeba.

 

 

W ostatnim spotkaniu, w którym uczestniczyli szefowa resortu klimatu oraz Komisja Krajowa NSZZ Solidarność, zostały omówione kwestie dotyczące wsparcia dla przedsiębiorców energochłonnych, a także podwyżki dla budżetówki. Zostały również przedstawione plany dotyczące waloryzacji, czternastych emerytur oraz walki z bezrobociem.

reklama

Plany rządu i UE

Większość omawianych tematów dotyczyła jednak rosnących cen energii. Na spotkaniu zostały przedstawione wdrażane przez rząd rozwiązania oraz plany Unii Europejskiej. Polska jest za mechanizmem uniezależnienia cen od rynków surowców. Belgia także popiera pomysł dotyczący ustalenia maksymalnej ceny gazu importowanego. Polska opowiada się także za reformą systemu ETS i powrotem do cen prognozowanych przez Komisję Europejską lub też uwolnieniem bezpłatnych uprawnień dla energetyki, czy ciepłownictwa.

Także „Solidarność” opowiada się za ostatnimi pomysłami – „Po raz kolejny wystąpiłem do szefowej Komisji Europejskiej o zawieszenie programu ETS” – poinformował Piotr Duda, przewodniczący „Solidarności”. „Węgiel z importu płynie i będzie płynął do końca sezonu grzewczego. Spółki, które otrzymały polecenie importu węgla, zakontraktowały już 80 proc. planowanej ilości. Jest to tyle, że po przesianiu sprowadzonego węgla powinno pozostać ok. 5 mln ton węgla nadającego się do użytku w gospodarstwach domowych” – informuje minister Moskwa.

Do Polski dociera węgiel głównie importowany z Kolumbii, który jest poddawany procesowi odsiewania. Ok 20% węgla jest sprowadzane z Indonezji, Australii i RPA. Jest udostępniany składom węgla oraz spółkom energetycznym. Ok 30% grubszego węgla trafia do gospodarstw domowych.

Minister klimatu i środowiska zapowiedziała, że jest planowany dodatek energetyczny dla użytkowników pomp ciepła oraz klasycznych grzejników. Kwestia ta została już wpisana do wykazu prac rządu.

reklama

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button