Artykuł Partnerski

Sprężyna gazowa czy tradycyjna – która lepsza?

Zastosowanie sprężyn jest dzisiaj bardzo różnorodne. Ponadto poszczególne modele są również odmienne. Zwykle sprężynę kojarzy się z elementem metalowym, zmieniającym objętość, gdy zadziała na niego jakaś siła. Mowa tutaj o tak zwanych modelach tradycyjnych. Jednak dostępne są również sprężyny gazowe. Które z nich są lepsze? Sprawdźmy!

 

Sprężyny gazowe, czyli urządzenia pneumatyczne

 

Często sprężynę gazową określa się jako siłownik gazowy ze sprężyną. W rzeczywistości nie jest to zbyt precyzyjne określenie. Tak naprawdę określeń siłowni i sprężyna można używać zamiennie. Jeśli chodzi o sprężyny gazowe producent, który je oferuje, to często jednocześnie firma posiadająca w asortymencie modele tradycyjne.

 

Wynika to z prostego  faktu, że mechanizm działania i budowa pod wieloma względami są zbliżone. Co więcej, w niektórych przypadkach modele tradycyjne jak i nowoczesne sprężyny gazowe, są stosowane naprzemiennie.

 

Skoro sprężyna jest siłownikiem, mowa tutaj o urządzeniu pneumatycznym. W ten sposób określa się produkty wykorzystujące sprężony gaz jako nośnik energii. Do jej wytworzenia dochodzi (w tym przypadku) wskutek zmniejszenia ciśnienia powietrza. Sprężyny gazowe posiadają tłoczyska. Te elementy robocze przesuwa się w stronę ściany zamykającej narzędzie. W ten sposób zmniejsza się objętość powietrza, a wraz z nią zwiększa się ciśnienie.

 

Sklep ze sprężynami gazowymi – czy warto?

 

Zastanawiasz się, czy siłownik gazowy ze sprężyną to dobry wybór? Niewątpliwie elementy te posiadają swoje zalety. Zwykle mają większe możliwości w zakresie wytrzymałości obciążeniowej niż sprężyny tradycyjne. Jednocześnie podobnie jak sprężyny w formie zwojów stalowych, są lekkie i tanie. Czy zatem stanowią lepszy wybór? To zależy od różnych czynników, ponieważ modele gazowe posiadają również swoje wady.

 

Zanim wybierzesz sklep ze sprężynami gazowymi, ze względu na podjęcie decyzji o zakupie tego elementu, weź pod uwagę kilka istotnych kwestii. Po pierwsze, często montaż jest w tym przypadku nieco trudniejszy. Kwestia  tego, jak wymienić sprężyny gazowe może wymagać fachowej wiedzy i doświadczenia. Bywa tak również w przypadku sprężyn tradycyjnych, jednak o wiele częściej wymiana jest bardzo prosta. Co więcej, fachowiec musi również wiedzieć, jak odblokować sprężynę gazową.

 

Kolejna kwestia to większa awaryjność niż w przypadku sprężyn tradycyjnych. Niewątpliwie sprężyny gazowe są nieco bardziej skomplikowanym sprzętem. Należy jednak zaznaczyć, że również w ich przypadku do awarii nie dochodzi zbyt często. Aby zminimalizować ich ryzyko, warto wybierać sprężyny gazowe od producentów o ugruntowanej pozycji na rynku.

 

Wszystko zależy od modelu

 

Pod niektórymi względami sprężyny gazowe przeważają nad modelami tradycyjnymi, jednak w innych obszarach wypadają odrobinę słabiej. Warto podkreślić, że tak naprawdę najwięcej zależy od konkretnej marki, a nawet modelu. Dobre sprężyny tradycyjne będą stanowiły lepszy wybór niż niskiej jakości siłowniki.

 

Tym samym, decydując się na zakup siłownika, warto wybrać sprawdzony sklep ze sprężynami gazowymi. Polecamy wybrać sprzedawcę dysponującego sprzętem uznanych marek. W ten sposób uda się uniknąć kosztownych wymian po krótkim czasie użytkowania sprężyn.

 

Najlepsze siłowniki służą sprawnie przez wiele lat, nie sprawiając w tym czasie żadnych trudności. Należy podkreślić, że sprawność sprężyn gazowych to także kwestia bezpieczeństwa. Zwłaszcza jako elementy konstrukcyjne maszyn, uszkodzone sprężyny mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia ludzi.

 

Artykuł sponsorowany

źródło: materiał partnera

Pokaż więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button