reklama
Kategorie

Strajk górników na Śląsku. Piotr Duda do posłów ze Śląska: wiemy gdzie mieszkacie [RELACJA Z 14 STYCZNIA]

AKTUALIZACJA 20:02:

 

Górniczy protest, który rozlewa się po Śląsku popierają coraz to nowe organizacje i branże. Oprócz związkowców z Policji, strajk górników na Śląsku popierają już także kibice Górnika Zabrze, Straż Graniczna i ONR. Strajk górników Kompanii Węglowej poparli także pracownicy i związkowcy Polskiej Miedzi. Strajki na Śląsku popierają również działacze i członkowie NSSZ Solidarność Podbeskidzia. Także Prezydium Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych popiera protesty górników na Śląsku. Poparcie dla strajków i zapowiedzi działań wspierających wyraziła także OZZ Inicjatywa Pracownicza. Także samorządy miast, w których rządowy program naprawczy dla Kompanii Węglowej zamyka kopalnie wyrażają pełne wsparcie dla górniczych postulatów i zapowiadają walkę ramię w ramię z górnikami o zachowanie miejsc pracy.

reklama

 

 

AKTUALIZACJA 19:00:

 

Około 10 tysięcy osób wzięło udział w manifestacji górników, związkowców i mieszkańców w Bytomiu. Przyszli na bytomski Rynek protestując przeciwko rządowym planom zamknięcia kopalni Bobrek-Centrum, jednej z czterech przeznaczonych do likwidacji w ramach rządowego programu naprawczego Kompanii Węglowej. "Rząd na bruk – bruk na rząd!" "Górnicy jesteśmy z wami!" – krzyczano na manifestacji w Bytomiu. Protest rozpoczął się pod bramą kopalni i przeszedł ulicami Bytomia aż na Rynek. Tu odbyła się manifestacja poparcia dla prowadzących protest górników z KWK Bobrek-Centrum. W manifestacji udział wziął także Damian Bartyla. Prezydent Bytomia zaznaczył, że w pełni popiera górników i solidaryzuje się z ich protestem.

 

AKTUALIZACJA 15:55:

 

Ponad 300 stu mieszkańców Rudy Śląskiej w ramach protestu przemaszerowało dziś ulicami miasta. Natomiast związkowcy z KWK Sośnica-Makoszowy otoczyli w Gliwicach biuro posłanki PO Krystyny Szumilas.

 

AKTUALIZACJA 14:00:

O godzinie 15 odbędzie się konferencja prasowa ministrów: pracy i polityki społecznej Władysława Kosiniaka-Kamysza, skarbu państwa Włodzimierza Karpińskiego oraz pełnomocnika rządu ds. restrukturyzacji górnictwa Wojciecha Kowalczyka.

 

AKTUALIZACJA 13:00:

O godzinie 13 w Katowicach rozpoczęła się konferencja prasowa OPZZ. Likwidacja czterech kopalń poruszyła przedstawicieli innych branż. W najbliższym czasie do akcji protestacyjnych dołączą kolejarze, energetycy, ale także nauczyciele i pielęgniarki.

 

Poseł Borys Budka – po słowach Piotra Dudy – pyta na Twitterze: naszym rodzinom też będziecie grozić?

 

Związkowcy zablokowali ulicę Paderewskiego w Zabrzu.

 

AKTUALIZACJA 12:30:

 

Dziś o godzinie 15 w sali rozpocznie się nadzwyczajna sesja Rady Miasta, poświęcona aktualnej sytuacji górnictwa w regionie z szczególnym uwzględnieniem sytuacji KWK Pokój  w Rudzie Śląskiej. O godzinie 14.30 spod KWK Pokój wyruszy marsz protestujących przeciwko planom zamknięcia kopalni.

 

Mieszkańcy Brzeszcz opublikowali klepsydrę Ewy Kopacz. Jest na niej napisane, że po 100 dniach rządu popełniła samobójstwo gospodarcze i o 17 zorganizują symboliczny pogrzeb premier przed kopalnią Brzeszcze, po czym zablokują ulice miasta.

 

AKTUALIZACJA 11:50:

 
Jeżeli do 20 stycznia negocjacje ze stroną rządową nie przyniosą pożądanych efektów, to w tym dniu w Katowicach spotka się międzyzwiązkowy sztab protestacyjny i będą podejmowane konkretne działania. Podczas konferencji prasowej Piotra Dudy, padły mocne słowa w stronę posłów. –  Chciałem posłom ze Śląska powiedzieć jedno: my wiemy kim jesteście, znamy wasze adresy, wiemy gdzie mieszkacie i immunitet wam nie pomoże – powiedział. Szef Solidarności zapowiedział również, że do górniczych protestów mogą dołączyć kolejarze, energetycy oraz pocztowcy.
 
 
9:00: Jak obecnie wygląda sytuacja na Śląsku? W kopalni Ziemowit w Lędzinach część górników nie wyjechała na powierzchnię po nocnej zmianie. Około godziny 14.00 do protestu mają przyłączyć się górnicy z kopalni Bolesław Śmiały w Łaziskach Górnych. To oznacza, że protest będzie prowadzony już we wszystkich – 14 – kopalniach Kompanii Węglowej.
 
 
W Ziemowicie pod ziemią protestuje obecnie kilkunastu górników. Po najliczniejszej porannej zmianie do protestu dołączy kolejna grupa. Łącznie pod ziemią akcję protestacyjną prowadzi ponad 2 tysiące górników. Na powierzchni protestują pracownicy przeróbki mechanicznej węgla i administracji.
 
W miastach, w których kopalnie mają zostać zamknięte, odbędą się dzisiaj kolejne pikiety i blokady dróg organizowane przez mieszkańców. W kopalni Brzeszcze w podziemnym proteście uczestniczy ok. 800 górników. Podobna liczba pracowników protestuje na powierzchni. Przed kopalnią stoi namiotowe miasteczko. Ulicami Bytomia w późnych godzinach popołudniowych przejdzie marsz mieszkańców miasta w obronie kopalni. Jego uczestnicy przejdą spod Ruchu Bobrek pod Ruch Centrum, a następnie przemaszerują do centrum miasta. Pikiety wsparcia dla górników mają być też organizowane w Rudzie Śląskiej. O 14.30 zaplanowano przemarsz z kopalni Pokój pod Urząd Miasta, gdzie odbywa się nadzwyczajna sesja rady poświęcona sytuacji w KWK Pokój. W kopalni Sośnica-Makoszowy 5 osób prowadzi głodówkę.  
 
 
Przygotowania do akcji protestacyjnych rozpoczęły się w Jastrzębskiej Spółce Węglowej i Katowickim Holdingu Węglowym. Od rana w kopalniach tych spółek związkowcy organizują masówki informacyjne dla pracowników. 

reklama

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button