reklama
Silesia Flesz najnowsze informacjeTVS VIDEO

Studenci Akademii Śląskiej mają pomysł na kąpielisko Leśne w Zabrzu WIDEO

reklama

90-letnie kąpielisko Leśne w Zabrzu to miejsce kultowe. Ale według wielu, pora żeby się zmieniło. 20-hektarowemu kompleksowi przyjrzeli się studenci wydziału architektury Akademii Śląskiej, a swoje pomysły zgłosili w konkursie na zagospodarowanie tego terenu.

 

 

-Ważne, żebyśmy poprawiali infrastrukturę, ona dziś jest mocno nadwyrężona, ale myślę, żeby za bardzo nie ingerować w tę przestrzeń zieloną, dlatego wygrał projekt, który umiejętnie pokazał właśnie, jak wejść z infrastrukturą w to wszystko, co w tej przestrzeni się dzieje. Tu mamy wszystko, drzewa, konie, wodę, no i przede wszystkim możliwość odpoczynku – mówi Małgorzata Mańka- Szulik, prezydent Zabrza.

reklama

Spośród 12 projektów, komisja konkursowa wybrała trzy najlepsze. Jednak autorzy zwycięskiej koncepcji, Michalina Gałuszka i Jakub Stojecki z Akademii Śląskiej zmierzyli się z trudnościami. Zaskoczyła ich pagórkowatość terenu, która nie łączyła się z pierwotną koncepcją ułatwiającą dostęp dla osób z niepełnosprawnościami.

-Dlatego wymyśliliśmy taki pomysł wzgórków ziemnych, takich pagórków, które pozwoliłyby nam dostosować wysokości tego drzewostanu, żeby go zachować, bo jest cenny. Natomiast takim kluczem naszego projektu jest amfiteatr, który miałby się znaleźć po lewej stronie przy jeziorze, który z jednej strony wykorzystuje skarpę, jako widownie, a z drugiej strony jest lokal gastronomiczny – mówi Jakub Stojecki, I miejsce w konkursie, Akademia Śląska.

Amfiteatr umożliwi organizowanie koncertów, spotkań czy też prelekcji na terenie ośrodka. I to właśnie dodanie do tej stuletniej przestrzeni nowej funkcji skłoniło komisję do nagrodzenia tego projektu. A odwaga młodych projektantów może zaowocować w przyszłości.

-Ta współpraca z miastami zaczęła nam się mocno rozwijać. To są miasta i śląskie i zagłębiowskie, gdzie czasami zdarza się, że człowiek, student czy studentka, którzy wygrywają konkurs, dostają propozycję pracy w wydziale architektury lub budownictwa lub też inwestycji, żeby nadzorować swój własny projekt – mówi Arkadiusz Hołda, kanclerz Akademii Śląskiej.

Kolejnym etapem będzie wyłonienie zespołu projektowego oraz pozyskanie środków. Projekty konkursowe będą mogły posłużyć, jako inspiracja.

reklama

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button