Kategorie

Szkoła także w soboty? MEN wydało OŚWIADCZENIE

Rodzice i nauczyciele alarmują – MEN chce wprowadzić 6-dniowy tydzień nauki. Tak wynika z jednego z zapisów, który odnosi się do organizacji tygodnia pracy szkoły, który – w zależności od warunków pracy szkoły – może trwać 5 lub 6 dni.

 

 

TOP 5 SILESIA FLESZ

Od kilku dni w sieci wrze. Rodzice i nauczycieli są zdenerwowani pomysłem MEN, który zezwala na organizację zajęć szkolnych w soboty.

To jest przygotowanie się do przepełnionych liceów i techników od przyszłego roku – one zapowiadały, że w związku ze zbyt dużą ilością uczniów może zajść potrzeba pracy w soboty – no to wymyślili w nocy – czytamy komentarze w sieci.

Chodzi o projekt rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej w sprawie szczegółowej organizacji publicznych szkół i publicznych przedszkoli. Jest w nim zapis, który odnosi się do organizacji tygodnia pracy szkoły, który – w zależności od warunków pracy szkoły – może trwać 5 lub 6 dni.

Problem jest pochodną reformy edukacji w wydaniu PiS. Do szkół ponadpodstawowych pójdzie w 2019 roku ponad 700 tys. uczniów, a nie 350 tys. jak co roku. Budynki nie są w stanie pomieścić wszystkich. Taki ścisk potrwa 3 lata (do matury dzisiejszych gimnazjalistów) – napisała na facebooku Joanna Kluzik-Rostkowska, była minister edukacji narodowej.

 

Do całej sytuacji ustosunkowało się także MEN:

„W związku z pojawiającymi się pytaniami dotyczącymi projektu rozporządzenia w sprawie szczegółowej organizacji publicznych szkół i publicznych przedszkoli informujemy, że nie ma i nie będzie konieczności organizowania obowiązkowych lekcji w soboty. Informacja o takim rozwiązaniu jest celowym wprowadzaniem rodziców w błąd i nieuzasadnioną próbą wywołania niepokoju.

Przepis mówiący o tym, że można prowadzić obowiązkowe zajęcia w szkołach także w sobotę istnieje od 16 lat. To nic nowego. Można prowadzić lekcje np. w sobotę, ale pod pewnymi warunkami. Może o tym decydować np. tzw. współczynnik zmianowości oznaczający stosunek liczby oddziałów do liczby pomieszczeń, w których odbywają się zajęcia dydaktyczno-wychowawcze. W przypadku, gdy współczynnik zmianowości wynosi co najmniej 2, zajęcia mogą być prowadzone przez pięć lub sześć dni w tygodniu przez cały rok szkolny. Takie sytuacje zdarzają się sporadycznie i wynikają przede wszystkim z sytuacji losowych, np. przerwy w pracy szkoły spowodowanej awarią, epidemią, warunkami atmosferycznymi, itp.

Co zmieniamy teraz?

Porządkujemy prawo. Proponujemy, by ten przepis znalazł się w innym rozporządzeniu, dotyczącym organizacji pracy szkoły, a nie jak dotychczas był w rozporządzeniu dotyczącym organizacji roku szkolnego. Najpierw musieliśmy rozszerzyć delegację ustawową, a teraz zmieniamy rozporządzenia.

Decyzję w sprawach czasu prowadzenia zajęć podejmują dyrektorzy szkół po zasięgnięciu opinii rady szkoły i rady pedagogicznej. W szkołach prowadzących kształcenie zawodowe, organizujących praktyczną naukę zawodu na podstawie umowy z innymi podmiotami – także w porozumieniu z tymi podmiotami. Dyrektorzy szkół są zobowiązani do powiadamiania, przed wakacjami, organ prowadzący szkołę, uczniów i ich rodziców o organizacji tygodnia pracy.”

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button