reklama
KategoriePodróżeSilesia Flesz najnowsze informacje

Szok! Ale naprawdę tak Katowice wyglądały nieco ponad 10 lat temu WIDEO

reklama

Tak wyglądały Katowice, zanim powstała Strefa Kultury. Rok 2008. Dziś tu jest Muzeum Śląskie, NOSPR, MCK, Pierwsza Dzielnica.

 

Wielki, pusty plac, zrujnowane, pokopalniane budynki. Gwiazdy, niektóre jeszcze przed remontem, podobnie jak bloki przy Uniwersyteckiej. Poznajecie? No pewnie – to dzisiejsza Strefa Kultury. Tak wyglądała wcale nie tak dawno. To ujęcia z roku 2008.  Dziś to wizytówka miasta. To tu stoją Muzeum Śląskie, NOSPR, MCK… A wtedy? Jak to mówią – nie było niczego! Była tylko słynna kładka, nazywana od nazwiska ówczesnego prezydenta miasta „Harfą Uszoka”. Powstała podczas budowy tunelu i DTŚ.  A filmy nakręcone są także z budynku, którego już nie ma – DOKP przy Spodku i rondzie. Dziś w jego miejscu stoją biurowce KTW.

ZOBACZCIE WIDEO I CZYTAJCIE DALEJ POD FILMEM

reklama

Choć Katowice uchodziły – i wciąż czasem uchodzą – za miasto kopalń i przemysłu, do XXI wieku dotrwało 12 kopalń (a w najbardziej uprzemysłowionych czasach było ich tu 50!). Ta, która mieściła się w tym miejscu – nie. Kopalnia Ferdynand (później Katowice) w Bogucicach powstała w 1823 roku, a działalność zakończyła w roku 1999. Pozostał po niej ogromny plac niemal w centrum miasta. Przez lata – największy darmowy parking Katowic za szpalerem topól. 

CHCECIE WIĘCEJ KATOWIC SPRZED LAT? PROSZĘ BARDZO:

RYNEK W KATOWICACH W 2012. PRZEŻYJECIE SZOK

DWORZEC ZE SŁYNNYMI KIELICHAMI, ROK 2009

Dwa lata po zamknięciu kopalni, w roku 2001 w zaledwie półtora miesiąca, ciężki sprzęt zrównał z ziemią pokopalnianą infrastrukturę: zakład przeróbki węgla, estakadę i budynki taśmociągu. Na szczęście zostały najstarsze, ceglane budynki z XIX i początku XX wieku i dwa ogromne platany.

Jak powstawała Strefa Kultury w Katowicach?

Najpierw, w roku 2009, zaczął się remont kultowego Spodka. Trwał do 2013. M.in, zniknęły stare, azbestowe łuski. Potem, w roku 2010, zaczęła się budowa Muzeum Śląskiego, w 2011 – centrum kongresowego. Budowa NOSPR rozpoczęła się w roku 2012. 

Przez kilka lat ta część Katowic była ogromnym placem budowy. W czerwcu 2015 otwarto Muzeum Śląskie. Potem – NOSPR i MCK.

Dziś to najlepsza architektonicznie przestrzeń w mieście, choć wciąż coś się tu dzieje. Tuż za muzeum powstają 18-pietrowe apartamentowce, na Olimpijskiej – drapacz chmur. Naziemne, ogromne parkingi koło NOSPR (zgrzyt wśród dobrej architektury) mają być wkrótce zastąpione piętrowymi parkingami.

Dziś to samo miejsce możecie oglądać z okien przeszklonych biurowców KTW. Jeśli tam pracujecie. A jeśli nie – z tarasu widokowego na wysokości 40 metrów, który powstał na wieży szybu Warszawa II. To część muzeum. 

 

 

reklama

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button