reklama
KategorieKrajSilesia Flesz najnowsze informacje

Takich procesji nie na prawie nigdzie. A na przedzie zawsze jedzie trzech kawalerów

Wielka konna procesja w Gliwicach Ostropie

reklama

Ta tradycja ma już kilkaset lat i zawsze przyciąga wielu uczestników i widzów. Konna procesja w Gliwicach Ostropie w woj. śląskim jest tu obowiązkowa co roku w drugi dzień Wielkanocy. Zobaczcie, jak było 18 kwietnia 2022.

 

Reporter: Paweł Jędrusik

Zobaczcie wideo i czytajcie dalej oraz oglądajcie zdjęcia pod nim.

 

reklama

Mieszkańcy gliwickiej Ostropy jak co roku w poniedziałek wielkanocny spotkali się przed Parafią Ducha Świętego i wyruszyli na koniach w procesję po polach uprawnych. W taki sposób modlili się prosząc o dobre plony. Procesja co roku gromadzi wielu mieszkańców i przyjezdnych, którzy chcą zobaczyć jak wygląda tzw. „jazda za Panem Bogiem”.

-Przygotowujemy się do tego dnia cały rok, trzeba przygotować konie – mówi Adam Raniowski z Gliwic. Jest rolnikiem. W procesji w Gliwicach Ostropie jeździ od 22 lat. W procesji jeździli też jego dziadek i ojciec.

Konna procesja w Ostropie
Konna procesja w Ostropie

W tej procesji od lat niewiele się zmienia. Trasa – objeżdżanie pól – jest ta sama. Ludzie – też. To naprawdę niezwykła i długa tradycja w Gliwicach!

Agnieszka Ziemnicka bierze udział w tym niezwykłym wydarzeniu już 28. raz. W tym roku była z córką. – Przygotowania trwają od Wielkiego Tygodnia, zaczynają się od czyszczenia siodeł – mówi.

Konna procesja w Ostropie
Konna procesja w Ostropie

Konna procesja w Ostropie. Skąd się wzięła?

Tradycja ta sięga co najmniej XVII wieku i jest już praktykowana tylko w kilku miejscach na Górnym Śląsku. Dawniej prawo uczestnictwa w procesji mieli tylko parafianie, a w zasadzie gospodarze, którzy mieli własne konie. Obecnie konie są wypożyczane z okolicznych stajni, a w procesji biorą udział również osoby spoza Ostropy, które chcą przyłączyć się do uroczystego orszaku.

 

18 kwietnia 2022 po uformowaniu procesji jeźdźcy wyjechali spod kościoła parafialnego w Ostropie trójkami. W pierwszej trójce zawsze jest trzech kawalerów, którzy mają dwa wieńce skrzyżowane na piersi. Ten, który jedzie w środku, trzyma krzyż procesyjny.

Konna procesja w Ostropie
Konna procesja w Ostropie

 

reklama

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button