reklama
KategorieKrajZdrowie

Transplantacje. Co się przeszczepia i jak o tym rozmawiać z rodzinami zmarłych? Mówią eksperci WIDEO

reklama

Przeszczepy. O śmierci mózgu, transplantacjach i darze życia opowiadają w programie Kierunek Zdrowie TVS dr n. med. Maciej Urlik, specjalista kardiochirurg, transplantolog oraz Bogusława Król, koordynator transplantacji w Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu. Zobaczcie rozmowę wideo.

Autorka: Maria Zawała
PRZESZCZEPY
Eksperci programu Kierunek Zdrowie o transplantacjach
To nie jest łatwy temat ani łatwe sytuacje. W rodzinach rozmawia się o tym rzadko. – Kiedy umiera człowiek, my, transplantolodzy, staramy się z tego uzyskać trochę dobra. Jeden człowiek i jego narządy mogą uratować kilka żyć! – mówi dr Maciej Urlik. Przeszczepia się dziś narządy, jak serce, płuca, nerki czy wątroba, ale też skóra czy nawet twarz, elementy tkanki, jak rogówka.

O transplantacji narządów w rodzinach rozmawia się rzadko lub wcale, co powoduje, że zderzamy się z tym tematem dopiero w momencie śmierci bliskiej nam osoby. Tymczasem przeszczepy narządów to dla kogoś szansa na nowe życie. Największy dar, jaki może otrzymać człowiek od drugiego człowieka.

– Na początku mojej kariery najtrudniejszy był dla mnie moment orzekania śmierci człowieka. Po jednej stronie mamy dramat rodziny, która staje się rodziną dawcy, a po drugiej – dramat rodziny, która czeka na narząd. A przecież już informacja o śmierci jest traumatyczna, bo dawcą najczęściej jest osoba, która zmarła nagle – mówi Bogusława Król. To ona przeprowadza w szpitalu najtrudniejsze rozmowy z rodzinami.

Pamiętajcie, że w Polsce obowiązuje domniemana zgoda na transplantację. Czyli: jeśli ktoś za życia nie wyraził sprzeciwu, uważa się, że wyraziła zgodę na transplantację narządów.

Obecnie Pol w centr rej sprzeciwów jest 1 proc zgłoszeń. na 38 mln ludzi.

PROF. URLIK O PRZESZCZEPACH, BOGUSŁAWA KTÓL O TRUDNYCH ROZMOWACH Z PACJENTAMI (14’30). WIDEO

 

Od momentu pierwszego przeszczepu nerki, którego w 1954 roku dokonał Joseph E. Murray  i od pierwszego przeszczepienia serca w dokonanego w 1967 roku przez zespół medyczny Christiana Barnarda,  czy pierwszego przeszczepienia płuca, którego dokonał w 1963 r. prof. J. Hardy, wiele zmieniło się w transplantologii. Ale jedno się nie zmieniło. Za każdym przeszczepem stoi dawca organów.
Przy okazji Wielkanocy pomyślmy ciepło nie tylko o tych, którym transplantacja narządów ratuje życie, ale przede wszystkim o rodzinach dawców. To ich dar sprawia prawdziwy cud zmartwychwstania.

Z okazji Świąt Wielkanocnych wszystkim Państwu w imieniu własnym i ekipy programu Kierunek Zdrowie życzę zdrowych, pogodnych Świąt pełnych rodzinnego ciepła i pokoju.
reklama

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button