KrajRegion

Trwa budowa stacji kolejowej „Pyrzowice Lotnisko”. Pociągi będą jeździć z prędkością do 140 km/h

Trwa budowa stacji kolejowej „Pyrzowice Lotnisko”. To jeden z elementów dużej inwestycji związanej z rewitalizacją i odbudową częściowo nieczynnej linii kolejowej nr 182 Tarnowskie Góry – Zawiercie.

 

Silesia Flesz w TVS od poniedziałku do piątku: 16.00, 17.45, 20.00 i 23.00

Trwa budowa stacji kolejowej „Pyrzowice Lotnisko”. Prace budowlane rozpoczęły się w I kwartale 2021 roku i powinny zakończyć się w I kwartale 2023 roku.

To jeden z elementów dużej inwestycji związanej z rewitalizacją i odbudową częściowo nieczynnej linii kolejowej nr 182 Tarnowskie Góry – Zawiercie.

W ramach zadania zostanie odbudowany 30-kilometrowy nieczynny odcinek toru między Tarnowskimi Górami a Siewierzem. Rewitalizacja i elektryfikacja dotyczyć będzie ok. 48 km linii kolejowej. Do portu lotniczego pociągi będą jeździć z prędkością do 140 km/h.

Pasażerowie z Zawiercia dojadą do lotniska „Katowice Airport” w 23 min, a z Tarnowskich Gór w niecałe 20 min. Podróżnym z Katowic i z Częstochowy przejazd zajmie około godziny.

Dostęp do kolei zwiększą stacja Pyrzowice Lotnisko i nowe przystanki: Miasteczko Śląskie Centrum, Mierzęcice, Zawiercie Kądzielów. Z myślą o wygodzie podróżnych zostaną zmodernizowane perony na stacjach: Tarnowskie Góry, Siewierz i Poręba, a w Zawierciu powstanie nowy peron.

Wszystkie będą dostosowane do obsługi osób o ograniczonych możliwościach poruszania się. Piesi będą korzystać z nowych przejść podziemnych w Pyrzowicach Lotnisku i Siewierzu.

W Zawierciu, Pyrzowicach i Tarnowskich Górach zostaną zamontowane windy. Perony będą oświetlone i wyposażone w wiaty i ławki. Komfort i bezpieczeństwo w podróży zapewnią nagłośnienie i monitoring oraz czytelne oznakowanie i tablice informacyjne.

Projekt ma także istotne znaczenie dla sprawnych przewozów towarowych. Pociągi towarowe przyspieszą do 80 km/h, linią pojadą też cięższe składy.

Inwestorem są PKP Polskie Linie Kolejowe SA. Wartość całej inwestycji to ponad 660 mln zł netto z dofinansowaniem z unijnego Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Źródło: Katowice Airport, PKP PLK

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

43-letni policjant zginął w Raciborzu zastrzelony przez bandytę

Rodzina, przyjaciele, koledzy z pracy opłakują zastrzelonego w Raciborzu policjanta. Michał Kędzierski miał 43 lata

Nie żyje zakonnica z Katowic, zakażona indyjską odmianą koronawirusa! [WIDEO]

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close