reklama
Silesia Flesz najnowsze informacje

Trwa tydzień godnego porodu. Dlaczego to takie ważne?

reklama

O tym, jak ważne są pierwsze sekundy w życiu noworodka w kontakcie z mamą, o korzyściach z tego płynących i prawach do ubiegania się o to, by po porodzie mamie umożliwiono kontakt skóry do skóry przez cały tydzień mówią specjaliści w całej Europie.

Trwa tydzień godnego porodu, w ramach którego oddziały położnicze organizują warsztaty dla przyszłych rodziców. Ci mogą poznać wagę pierwszego kontaktu, choć na razie tylko na lalkach.

– Myślę, że to spotkanie, które było wcześniej bardzo fajnie podkreśliło, co jest ważne. Czyli ten nieprzerwany kontakt skóra do skóry, też takie wsparcie w tym czasie i po prostu bycie z nami oraz patrzenie na nasze potrzeby – mówi Martyna, przyszła mama.

– To jest pierwsze moje takie spotkanie, pani tu bardzo fajnie opowiadała. Dziś się dowiedziałem o tym, jak bardzo to jest ważne. I żeby być zupełnie naturalnym w stu procentach. Nie psikać się żadnym ładnie pachnącym dezodorantem, nie mieć biżuterii, żeby dziecko od razu wiedziało, że jest u tego, kim jestem – mówi Tomasz, przyszły tata.

reklama

Położenie nagiego noworodka na nagim ciele mamy zaraz po porodzie to korzyści nie tylko dla dziecka, ale również mamy. Wciąż niewiele kobiet ma świadomość, że pierwsze dwie godziny po przyjściu noworodka na świat są kluczowe. Praktyka ta ułatwia karmienie piersią i uruchamia wiele procesów odpowiedzialnych za odporność dziecka.

– Te kilka pierwszych kropel siary, tego pierwszego pokarmu to jest znowu działanie przeciwinfekcyjne, to jest też uruchomienie enzymów trawiennych, to jest wspomożenie wzrostu kosmków jelitowych. To są bardzo ważne rzeczy. A dla mamy w kontakcie skóra do skóry uruchamia się znowu wyrzut oksytocyny, która oczywiście działa w porodzie, wyzwala czynność rozkurczową. Ale tutaj jest nadal potrzebna po to, żeby obkurczała się macica, co zapobiega krwotokom poporodowym – mówi Anna Stachulska, oddziałowa bloku porodowego UCK w Katowicach.

Kontakt skóra do skóry został zapisany w standardzie organizacyjnym opieki okołoporodowej i placówki zobowiązane są do jego zapewnienia. Położne podkreślają, że bez względu na to czy poród odbywa się naturalnie czy przez cesarskie cięcie, kobiecie nie można tego odmówić – o ile nie istnieją medyczne przeciwwskazania. W takich sytuacjach kangurowanie przejmuje tata. Przed porodem kobieta ma prawo sporządzić plan swojego porodu i przekazać go zespołowi medycznemu. podczas tygodnia godnego porodu. Mamy mogą odwiedzać niektóre oddziały noworodków.

– Chcielibyśmy zachęcić wszystkie panie, które planują ciążę, które są w ciąży do odwiedzania naszego oddziału codziennie. A w piątek planujemy taki wielki finał, gdzie powiemy więcej o tym kontakcie poporodowym, pokażemy prezentację specjalistek Fundacji „Rodzić po ludzki”, panie będą mogły poznać swoje prawa, będą mogły dowiedzieć się więcej, co mogą, jak to wygląda po porodzie. Też bardzo chciałybyśmy pokazać, jak to wygląda u nas, jak to jest po cesarskim cięciu bo to jest zawsze trochę inaczej – mówi dr n. med. Justyna Surmik, kierownik oddz. noworodkowego Zagłębiowskiego Centrum Onkologicznego w Dąbrowie Górniczej.

Przyszłe mamy będą mogły również wziąć udział w warsztatach z pielęgnacji noworodka, karmienia piersią czy udzielania pierwszej pomocy, ale też porozmawiać z fizjoterapeutą i neurologopedą.

Autor: Fatima Orlińska

reklama

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button