reklama
Kategorie

Trojaczki urodziły się w Opolu. „Córka w liście do Mikołaja poprosiła o rodzeństwo”

reklama

Stasiu ( 1 730 g), Wojtuś (1 810 g) i Karol ( 1 650 g) to już drugie w tym roku trojaczki, które przyszły na świat w Klinicznym Centrum Ginekologii, Położnictwa i Neonatologii w Opolu. Hospitalizację będą mogli zakończyć po osiągnięciu odpowiedniej masy ciała oraz nabyciu umiejętności picia przez smoczek.

 

Detektyw wszech czasów powraca!!! COLUMBO od lipca w TVS!

– Ciąża trojacza zawsze jest związana z podwyższonym ryzykiem, dlatego też pani Katarzyna, mama trojaczków, była objęta naszą opieką na Pododdziale Patologii Ciąży jeszcze przed rozwiązaniem. Natomiast poród, zgodnie z rekomendacjami Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego, ze względu na bezpieczeństwo dzieci, odbył się po zakończeniu 32.tygodnia ciąży. Była to ciąża dwukosmówkowa trzyowodniowa. – podsumował Marek Chowaniec Zastępca Dyrektora ds. Lecznictwa w Klinicznym Centrum.

reklama

– Bardzo się cieszę, że nasz szpital jest szczęśliwym miejscem dla tego typu ciąż. Najważniejsze jest jednak to, że od lat rodzicom, a szczególnie mamom zapewnić możemy szeroki wachlarz pomocy. Opieka nad matką i dzieckiem rozpoczyna się jeszcze przed narodzinami i towarzyszy rodzicom przez kolejne lata po narodzeniu. Badania prenatalne, szkoły rodzenia, opieka okołoporodowa, to tylko nieliczne z wielu programów – mówi Zuzanna Donath-Kasiura wicemarszałek województwa opolskiego.

Pani Katarzyna, szczęśliwa mama trojaczków, nie kryje radości.

Siedem lat staraliśmy się o drugie dziecko. Nasza córeczka Zosia nawet w liście do Mikołaja poprosiła o rodzeństwo. Jej prośba okazała się bardzo skuteczna, ponieważ niedługo po tym liście zaszłam w ciążę, a nasze emocje i poziom radości rosły po każdej kolejnej wizycie u lekarza ginekologa. Najpierw otrzymaliśmy informację, że jestem w ciąży, podczas kolejnej wizyty, że to będzie ciąża bliźniacza, a podczas kolejnej, że trojacza. Ciąża przebiegała prawidłowo, a 15 czerwca nasza rodzina powiększyła się o trzech chłopców. Wojtuś i Karol są bliźniakami jednojajowymi, natomiast Stasiu osobnym bliźniakiem. Razem z mężem jesteśmy bardzo dumni i szczęśliwi, że mogliśmy wydać na świat tak cudownych i zdrowych chłopców. Dziękujemy Bogu za ten cud narodzin. – powiedziała Pani Katarzyna.

Mimo że noworodki są jeszcze malutkie, to już można poznać ich charaktery. – Zdecydowanie Karol jest najgłośniejszy, Wojtuś również potrafi pokazać emocje, Stasiu – przynajmniej na razie – jest najspokojniejszy. – relacjonuje Pani Katarzyna.

Zapytana czy ma jakieś obawy związane z opieką nad trojgiem małych dzieci, zdecydowanie zaprzeczyła. – Pracuję w żłobku, zatem jestem przyzwyczajona i przygotowana do jednoczesnej opieki nad kilkorgiem małych dzieci.– podsumowała pani Katarzyna.

Państwo: Katarzyna i Jan, 9-letnia Zosia oraz nowo narodzeni Stasiu, Wojtuś i Karol mieszkają w gminie Dąbrowa.

Kliniczne Centrum jako jedyne w województwie opolskim zapewnia opiekę perinatalną na najwyższym, czyli III poziomie, co m.in. oznacza, że do niego jest kierowana zdecydowana większość pań z ciążą zagrożoną przedwczesnym urodzeniem oraz z ciążą mnogą. Wszystkie porody poniżej    32. tygodnia ciąży w województwie opolskim odbywają się właśnie w Klinicznym Centrum.

Statystycznie trojaczki rodzą się raz na 6 700 ciąż, w Klinicznym Centrum 1-2 razy w roku ( w 2018 roku – jeden raz, 2019 r. – dwa razy, 2020 r. – jeden raz i w 2021 r. – dwa razy ( do czerwca).

Źródło: Kliniczne Centrum Ginekologii, Położnictwa i Neonatologii w Opolu

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Radio Silesia ma już 7 lat! Tak świętowali prezenterzy, artyści i słuchacze [WIDEO]

Zmiany w przepisach dotyczących szczepień przeciw COVID-19

Ruszyła Loteria Narodowego Programu Szczepień! Nagrody? Nawet po 1 milion złotych

reklama

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button