reklama
Kategorie

W Katowicach powstaną cztery centra przesiadkowe [WIZUALIZACJE] Mają pomóc rozładować korki w mieście

reklama

W Katowicach właśnie ruszają konsultacje w sprawie projektu "Tramwaj na południe". Czas przejazdu nowym 5-kilometrowym odcinkiem ma wynieść około 10 minut. – Istotne jest to, żeby mieszkańcy, którzy są najbardziej zainteresowani mogli się spotkać z przedstawicielami władz miasta, z przedstawicielami naszej spółki i wysłuchać jak to może wyglądać. Jakie korzyści przyniesie budowa linii tramwajowej i żeby mogli sami wypowiedzieć się w tej sprawie którędy chcieliby, żeby ta linia przebiegła – wyjaśnia Andrzej Zowada, Tramwaje Śląskie. Propozycję są trzy, jednak dopiero po wybraniu jednej z nich firma przystąpi do projektowania i realizacji. Otwarcie nowej linii tramwajowej na południe nastąpi najprędzej za 3 lub 4 lata. Ta inwestycja kosztować ma około 90 milionów złotych. – Powinno być więcej autobusów, bo tak czy siak mało ich jest. Ja jadąc do pracy mam tylko jeden autobus – mówi mieszkanka Katowic.

 

I to katowicki magistrat planuje wziąć pod uwagę podczas zaplanowanej już budowy czterech węzłów przesiadkowych. Te powstać mają w Brynowie, Zawodziu, Ligocie oraz w centrum przy ulicy Sądowej. Każdy z nich ma być inny, przy ulicy Sądowej powstanie dworzec autobusowy komunikacji miedzymiastowej i tej międzynarodowej. Węzeł w Ligocie to połączenie komunikacji kolejowej autobusowej i samochodowej. Te w Zawodziu i w Brynowie mają łączyć komunikację tramwajową z autobusową. – Ideą zintegrowanego systemu  jest to, żeby mieszkańcy Katowic zdecydowali się na podróżowanie komunikacją publiczną. Dążymy do tego, żeby mniej jeździć samochodami, a więcej autobusami, tramwajami i koleją – tłumaczy Wioleta Niziołek- Żądło, UM w Katowicach. Zdaniem ekspertów same centra przesiadkowe nie są jednak gwarancją rozładowania w mieście korków. To jednak szansa do zmiany dotychczasowych komunikacyjnych przyzwyczajeń mieszkańców Śląska. – Przyjeżdża na parking strategiczny, parkuje się i porusza się dalej. Jednocześnie te parkingi oferują bardzo często dodatkowe usługi np. odbiór paczek kurierskich, mycie samochodów i tak dalej. Tutaj kreatywność biznesu nie zna granic – oznajmia prof. Robert Tomanek, Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach.

reklama

 

Do takich rozwiązań w Katowicach jeszcze droga daleka. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem centra przesiadkowe gotowe będą tu za 4 lata. <.>

 

 

reklama

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button