AlarmRegion

W Mysłowicach powstanie osiedle kontenerów socjalnych. Jeszcze go nie ma, już są protesty

Są już w Sosnowcu, będą też w Mysłowicach. 50 kontenerów socjalnych wkrótce zostanie postawionych w dzielnicy Larysz-Hajdowizna. Mają w nich zamieszkać osoby z prawem do lokalu socjalnego, czyli w wielu przypadkach takie, które zostaną eksmitowane. To nie podoba się mieszkańcom pobliskich domów, bo obawiają się uciążliwego sąsiedztwa i możliwych aktów wandalizmu. Ale nie tylko tego.

 

 

Silesia Flesz w TVS od poniedziałku do piątku: 16.00, 17.45, 20.00 i 23.00

– To akurat są takie zielone płuca Mysłowic. Tutaj jest dużo terenów zielonych i władze Mysłowic wymyśliły sobie, że wytną drzewa, wytną te tereny. Większość osób tutaj to są właśnie matki z dziećmi, które tutaj szukają tych terenów, gdzie można się wybrać z wózkiem, pospacerować na spokojnie. Wycinanie drzew i tworzenie tego typu getta, bo tak to niestety będzie wyglądało, powoduje tylko narastające problemy społeczne mówi Tomasz Ćwienk, mieszkaniec Mysłowic.

– Uważam, że mieszkania te powinny być porozdzielane po całych Mysłowicach, żeby ci ludzie, którzy nie umieją się na ten moment odnaleźć, mieli łatwiejszy start, mieli skąd brać wzorce – mówi Maria Musioł, Rada Dzielnicy Larysz-Hajdowizna.

W Mysłowicach powstanie osiedle kontenerów socjalnych. Jeszcze go nie ma, już są protesty
W Mysłowicach powstanie osiedle kontenerów socjalnych. Jeszcze go nie ma, już są protesty

Urzędnicy tłumaczą, że obecnie osób z prawem do lokalu socjalnego jest w Mysłowicach kilkaset. Gdzieś trzeba je umieścić.

Gdziekolwiek zaproponowalibyśmy taką lokalizację ona wszędzie budziłaby podobne emocje. Ta lokalizacja, którą wskazaliśmy jest bardzo korzystna z wielu powodów. Między innymi ze względu na wielkość działki, jej usytuowanie. Chcemy przy budowie tego osiedla domów modułowych wykorzystać odnawialne źródła energii – mówi Małgorzata Książek-Grelewicz, dyrektor Miejskiego Zarządu Gospodarki Komunalnej w Mysłowicach.

 

I właśnie z powodu planów budowy instalacji fotowoltaicznej urzędnicy nie chcą rozdzielać mieszkań po całym mieście, bo byłoby to nieopłacalne. Podobne osiedle z domami modułowymi funkcjonuje od kilku lat w Sosnowcu. Tu jednak znajduje się na uboczu, z dala od innych.

– Rzeczywiście jest to takie miejsce, które z jednej strony oddzielone jest od osiedla torowiskiem tramwajowym, z drugiej strony jest przytulone do ogródków działkowych. Od dłuższego czasu nie mamy większego problemu jeśli chodzi o zgłoszenia mieszkańców, którym dokucza to sąsiedztwo. W miarę jest tam wszystko ok, oczywiście stale musimy monitorować to osiedle – mówi Rafał Łysy, Urząd Miejski w Sosnowcu.

 

Mieszkańcy dzielnicy Larysz-Hajdowizna już zapowiedzieli, że będą w tej sprawie interweniować u prezydenta miasta. Koszt budowy nowego osiedla domów modułowych to ok. 6 mln zł. Mysłowice dostały na ten cel dofinansowanie z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych.

 

autor: Paweł Jędrusik

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Koronawirus w Polsce: Rząd przedłuża obostrzenia do 18 kwietnia

„Kochajcie mnie, mamo i tato”. Plakaty broniące praw młodzieży LGBT+ zawisły na Śląsku [WIDEO]

Po pijaku wtargnęli do szpitala tymczasowego w MCK. Chciał pokazać koledze szpital

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close