RegionWiadomość dnia

W tym roku Metropolitalna Wigilia dla Samotnych tylko „na dowóz”. Wolontariusze poszukiwani! [WIDEO]

Nie jak co roku w Międzynarodowym Centrum Kongresowym, ale tym razem w wersji z dowozem, odbędzie się coroczna akcja ,,Wigilia dla Samotnych”. To największa wieczerza, corocznie przy jednym stole łączy prawie trzy tysiące osób z naszego regionu. Sytuacja epidemiczna nie pozwala na organizację podobnego wydarzenia. Organizator Fundacja Wolne Miejsce znalazła jednak rozwiązanie.

 

 

ZOBACZ TAKŻE: Czeka nas masowe testowanie na koronawirusa?! TOP 5 Silesia Flesz


-Stąd ten pomysł na to, aby podobnie jak to było na wiosnę, przy okazji śniadania wielkanocnego dowieść jedzenie do tych wszystkich osób, którą są samotne, do tych wszystkich osób, które są uboższe, których nie stać na to by samemu stworzyć właśnie tą magię Świąt Bożego Narodzenia. Chcemy w ten sposób wyjść im naprzeciw mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Oprócz Metropolii Górnośląsko – Zagłębiowskiej w akcji biorą udział 23 polskie miasta, w tym te z metropolii warszawskiej i łódzkiej

-Po pierwsze, że inicjatywa fundacji Wolne Miejsce, która powstała w Katowicach promienieje na całą metropolię. To jest ten przykład metropolitalnej współpracy. Czternaście miast Śląska i Zagłębia będzie razem realizować ten projekt by dostarczyć jedzenie potrzebującym. Również cała metropolia angażuje się w wynajęcie sprzętu, dostarczenie samochód, które rozwiozą – mówi Kazimierz Karolczak, przewodniczący zarządu Górnośląsko – Zagłębiowskiej Metropolii.

Kilkuset wolontariuszy pomoże przy przygotowaniu paczek oraz w ich transporcie. Wciąż można się zgłaszać i pomagać. A zapotrzebowanie jest spore, bo zgłoszono prawie 6000 adresów. To dwa razy tyle osób ile zostało obdarowane w okresie wielkanocnym.

Przez koronawirusa w tym roku Wigilia dla Samotnych tylko z dowozem. Trwa zbiórka darów
Przez koronawirusa w tym roku Wigilia dla Samotnych tylko z dowozem. Trwa zbiórka darów

-Poprzez naszych wolontariuszy dowieziemy każdej osobie, która od piątego do dwudziestego grudnia zadzwoni do nas pod specjalnie podane telefony i tzw. infolinie. Inny telefon jest dla Śląska inny dla Zagłębia. Do tych wszystkich osób, które podadzą swój adres i ilości, które potrzebują tych pakietów wigilijnych. Nasi wolontariusze w dzień wigilijny dowiozą taką piękną paczkęmówi Mikołaj Rykowski, prezes Fundacji Wolne Miejsce.

A jest co rozwozić, bo organizatorzy planują przygotować mnóstwo świątecznego jedzenia. Każdy może pomóc ofiarowując dowolny produkt z listy. Przyda się każdy kilogram.

-W setkach kilogramów liczymy karpie czy śledzie czy chociażby warzywa, które są potrzebne by zrobić pyszne świąteczne sałatki. Cały czas jest okazja do tego żeby tę listę zakupową, która publikujemy na profilu naszej fundacji na Facebook-u żeby przejrzeć tę listę i zobaczyć, który z elementów mógłby stać się darem, prezentem od państwa czy to prywatnym czy firmowymmówi Piotr Kochanek, wiceprezes Fundacji Wolne Miejsce.

Fundacja nie zapomina również o zwierzętach. Jeśli ktoś podczas zgłoszenia zaznaczy, że ma psa lub kota, to również dla niego znajdzie smakołyki w świątecznej paczce.

 

autor: Paweł Palacz

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

9,5 miliona złotych. Tyle potrzeba, by Maciuś spod Pszczyny dostał nowe życie! Zbiera cały Śląsk i nie tylko!

Lewy doceniony. Lewandowski z nominacją do Drużyny Roku UEFA 2020

Nareszcie!!! Śląskie szpitale wkrótce zaczną przyjmowanie pacjentów nie-covidowych!

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close