RegionWiadomość dniaZdrowie

WAŻNA konferencja dla chorych na endometriozę

Endometrioza odpowiednio leczona nie wyklucza cierpiących na nią kobiet z normalnego życia – przypominają specjaliści z Centrum Zdrowia Kobiety i Dziecka. W dniach 11 – 12 marca zabrzańska placówka wraz ze Ślaską Izbą Lekarską zaprasza medyków i pacjentki do udziału w telekonferencji poświęconej terapii tej choroby.

 

 

Zimowa nuda? Nie z TVS! Sprawdź nasze serialowe HITY!

Webinarium „Śląski Tydzień Świadomości Endometriozy – terapia holistyczna, rozpoznanie empiryczne” odbywać się będzie w ramach obchodzonego globalnie Tygodnia Świadomości Endometriozy. Co roku w marcu na całym świecie organizowane są wydarzania i inicjatywy, których celem jest upowszechnianie wiedzy na temat tej choroby. W tym czasie wybrane placówki służby zdrowia i organizacje pomagające pacjentom z endometriozą organizują wykłady, spotkania z warsztatami i konsultacje medyczne. To również okazja do wymiany doświadczeń pomiędzy pacjentkami i lekarzami.

Zabrzańska konferencja pierwotnie planowana była już w 2020 roku. Pandemia pokrzyżowała wtedy te zamierzenia. Imprezę przeniesiono na marzec tego roku. – Wirus nie odpuszcza, ale my też nie odpuszczamy, dlatego zdecydowaliśmy o organizacji konferencji w formie online, w czym wspiera nas sztab pracowników Śląskiej Izby Lekarskiej . Liczymy, że dzięki temu wezmą w niej udział również osoby spoza naszego regionu, które w normalnych czasach nie mogły by się pojawić w Zabrzumówi dr Mariusz Wójtowicz, prezes Centrum Zdrowia Kobiety – Szpital Miejski w Zabrzu.

W dwudniowej konferencji wezmą udział lekarze, psycholodzy i fizjoterapeuci na co dzień zajmujący się leczeniem endometriozy. Swój udział w spotkaniu zapowiedzieli m. in. znakomici specjaliści ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach – ginekolodzy, chirurdzy czy seksuolodzy.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objęła Prezydent Miasta Zabrze. Konferencja poświęcana endometriozie świetnie wpisuje się w strategię Zabrza – miasta będącego prężnym ośrodkiem medycznym. – Bardzo się cieszę, że specjaliści ze Szpitala Miejskiego w Zabrzu nie tylko znakomicie leczą endometriozę, ale także potrafią rozmawiać o tej chorobie i popularyzować wiedzę o niej. Inicjatywa prezesa Mariusza Wójtowicza oraz jego współpracowników jest ważna i godna docenieniapodkreśliła Małgorzata Mańka-Szulik.

– Endometrioza to schorzenie wielonarządowe i leczone musi być w sposób interdyscyplinarny, dlatego też zachęcamy lekarzy różnych specjalizacji do udziału w tym przedsięwzięciu. To ważne, by dzielić się wiedzą o chorobie i możliwościach jej leczenia, docelowo skorzystają na tym diagnozowane przez lekarzy ginekologów pacjentkidodaje dr n. med. Tadeusz Urban – Prezes Okręgowej Rady Lekarskiej w Katowicach – instytucji, która jest współorganizatorem webinarium.

Endometrioza to przewlekła choroba kobieca, związana z występowaniem tkanki wyścielającej macicę (endometrium) poza macicą. U kobiet cierpiących na endometriozę komórki endometrium gromadzą się na jajowodzie, jajnikach, otrzewnej, jelitach czy pęcherzu moczowym. To prowadzi do stanu zapalnego oraz powstania zrostów i torbieli. Najczęstszym objawem endometriozy jest ból w dole brzucha, nasilający się głównie podczas miesiączki . Objawy bólowe mogą być tak silne, że destabilizują życie chorej na wielu płaszczyznach, często doprowadzając do zabiegu.

W przypadku endometriozy łagodnej, o 1 lub 2 stopniu zaawansowania, możemy zastosować terapię gestagenową, która hamuje wydzielanie estrogenów przez jajniki. Jeśli choroba jest bardzo zaawansowana, pacjentka jest leczona agonistami GnRH . To zaawansowana farmakoterapia, działająca na przysadkę mózgowej i ograniczająca jej wpływ na funkcjonowanie jajników. W przypadku endometriozy o 3 lub 4 stopniu zaawansowania zwykle niezbędne jest też leczenie operacyjne.

Zabiegi odbywają się sposobem laparoskopowym lub klasycznie, poprzez rozcięcie powłok brzucha. Wybór metody zależy od stopnia rozwoju choroby i stanu pacjentki. Bez względu na sposób operowania, podczas obu rodzajów zabiegów stosowne są nowoczesne narzędzia operacyjne, m.in. nóż plazmowy czy argonowy. Zabiegi przeprowadzane są w nowoczesnej, hybrydowej sali operacyjnej.

Nawet w zaawansowanym stadium endometrioza może nie dawać poważnych dolegliwości. Czasami jedynym sygnałem choroby jest niepłodność. Szacuje się, że około 35-50 proc. kobiet z endometriozą ma problemy z zajściem w ciążę. Jeśli choroba nie zaburza normalnego funkcjonowania pacjentki, a zmiana endometrialna nie jest duża, musimy skoncentrować się na przywróceniu płodności.

– Konferencja to okazja do uporządkowania wiedzy o chorobie i możliwościach jej terapii. Eksperci, wspólnie z pacjentkami, dyskutować będą o sposobach leczenia endometriozy i codziennym życiu z tą chorobą. Nie zabraknie trudnych tematów dotyczących życia seksualnego, bezpłodności czy problemów psychologicznychmówi dr Mariusz Wójtowicz.

Webinarium „Śląski Tydzień Świadomości Endometriozy – terapia holistyczna, rozpoznanie empiryczne” odbywać się będzie w dniach 11-12 marca 2021. Udział w konferencji jest bezpłatny. Rejestracja uczestników odbywać się będzie do 10 marca 2021 r. Informacje na temat rejestracji znajdują się na stronie internetowej Śląskiej Izby Lekarskiej https://izba-lekarska.org.pl/

Źródło: Śląska Izba Lekarska

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Wszyscy możemy pomóc Ewie Kopczyńskiej! Charytatywny koncert w TVS już w sobotę!

Dwóch górników zginęło w wypadku w kopalni Mysłowice-Wesoła!

Śląskie: Na granicy z Czechami i Słowacją skontrolowano już ponad 5 tysięcy osób

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close