RegionWiadomość dnia

Piec wymienisz teraz w autobusie! Smogobus wyruszył w trasę po Sosnowcu [WIDEO]

Do tej pory, żeby starać się o dotację na wymianę pieca, mieszkańcy Sosnowca musieli przyjść do urzędu miasta. Od teraz to urząd jeździ w tej sprawie do nich.

 

Zimowa nuda? Nie z TVS! Sprawdź nasze serialowe HITY!

-No rozmawiałem teraz z dwoma sąsiadkami powiedziały, że też się zdecydują, żeby spisać wszystko co najważniejsze będą mówić i będą dyskutować dopiero bo ja to jestem już zdecydowany – mówi Edward, mieszkaniec Sosnowca.

-No i byłem, ale to tak nie wiadomo ile dotacji, jak co nie co tak. Powinno się konkretniej mówić jak na początku było – mówi Zbigniew, mieszkaniec Sosnowca.

 

Smogobus w Sosnowcu odwiedzi te części miasta, w których jest najwięcej domów jednorodzinnych i największy problem ze smogiem. Mieszkańcy będą mogli wypełnić wnioski z programu „Stop Smog”, „Czyste Powietrze” czy te dotyczące dotacji z budżetu miasta.

-Smogobus jest 12 metrowym hybrydowym autobusem, w którym pracownicy wydziału ekologii naszego urzędu miasta spotykają się z mieszkańcami Sosnowca i przekonują ich i informują o obecnie obowiązującej dla województwa śląskiego uchwały antysmogowej, według której kotły starsze niż 10 lat muszą zniknąć do końca tego roku – mówi Mateusz Kruk, pełnomocnik prezydenta miasta ds. jakości powietrza.

Smogobus w Sosnowcu odwiedzi te części miasta, w których jest najwięcej domów jednorodzinnych i największy problem ze smogiem
Smogobus w Sosnowcu odwiedzi te części miasta, w których jest najwięcej domów jednorodzinnych i największy problem ze smogiem

O wszystkich programach i Smogbusie Urząd Miejski w Sosnowcu poinformował 10 tysięcy mieszkańców poprzez specjalnie ulotki roznoszone do właścicieli domów jednorodzinnych. To kolejna akcja, która ma zachęcić do wymiany pieców węglowych na ekologiczne źródła ciepła.

-Kilka lat temu zwiększyliśmy dotację na wymianę pieca, można nawet pozyskać 8 tysięcy złotych i to była ta kluczowa decyzja mobilizująca naszych mieszkańców, aby jak największą liczbę tych wniosków składali. No i ta liczba się zwiększyła z 250 do rok rocznie 600 wniosków mówi Rafał Łysy rzecznik prasowy UM Sosnowiec.

Smogobus będzie kursował w każdy piątek marca i dwa pierwsze piątki w kwietniu w godz. od 12.00 do 17.00.

 

Podobną akcję niedawno przeprowadziły Katowice. Od 27 października do końca ubiegłego roku Smogobus w Katowicach wykonał 29 kursów.

-W ramach tych kursów udzielono ponad pół tysiąca porad dotyczących możliwości otrzymania dofinansowania na wymianę starych kopciuchów i przyjęto 160 wniosków na ich wymianę – mówi Michał Łyczak rzecznik prasowy UM Katowice.

To bardzo niewiele, patrząc na skalę problemu, ale z drugiej strony liczy się każdy wymieniony piec.

 

autor: Kamil Rodek

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Wszyscy możemy pomóc Ewie Kopczyńskiej! Charytatywny koncert w TVS już w sobotę!

Dwóch górników zginęło w wypadku w kopalni Mysłowice-Wesoła!

Śląskie: Na granicy z Czechami i Słowacją skontrolowano już ponad 5 tysięcy osób

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close