reklama
Silesia Flesz najnowsze informacje

Wcześniejsza emerytura dla urodzonych przed 1968 rokiem. Co zrobić, by ją otrzymać?

Osoby urodzone między 1948 a 1968 rokiem mogą ubiegać się o otrzymanie wcześniejszej emerytury – poinformował ZUS. Komu może przysługiwać takie świadczenie i jakie dokumenty trzeba przygotować?

 

Emerytury co do zasady przysługują kobietom po ukończeniu przez nie 60. roku życia oraz mężczyznom, którzy ukończą 65. rok życia. W 2022 roku świadczenia będą więc przyznawane Polkom urodzonym w 1962 roku oraz Polakom urodzonym w 1957 roku. Część osób młodszych, urodzonych do 1969 roku, może na emeryturę przejść wcześniej.

reklama

Prawo do wcześniejszego przejścia na emeryturę przysługuje Polkom i Polakom, którzy wykonywali pracę w szczególnych warunkach lub w szczególnych charakterze. Według definicji to „prace związane z czynnikami ryzyka, które z wiekiem mogą z dużym prawdopodobieństwem spowodować trwałe uszkodzenie zdrowia”.

Co zrobić, by otrzymać wcześniejsze świadczenie?

  • osiągnięcie odpowiedniego wieku emerytalnego (różnego w zależności od płci oraz rodzaju pracy w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze)
  • udokumentowanie stażu pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze
  • udokumentowanie sumy okresów składkowych i nieskładkowych (20 lat w przypadku kobiet, 25 w przypadku mężczyzn)
  • brak członkostwa w OFE lub złożenie wniosku za pośrednictwem ZUS o przekazanie środków z rachunku OFE na dochody budżetu państwa

Jak złożyć wniosek o wcześniejszą emeryturę?

Osoby uprawnione w celu otrzymania wcześniejszej emerytury powinny wypełnić i złożyć do ZUS wniosek o emeryturę (EMP) wraz z informacją o okresach składkowych i nieskładkowych (ERP-6). Formularze te dostępne są na stronie Zakładu oraz w każdej fizycznej placówce.

Do wniosku należy dołączyć dokumenty, które potwierdzą:

  • okresy zatrudnienia w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze
  • okresy składkowe i nieskładkowe (wykazane w informacji o okresach składkowych i nieskładkowych), np. świadectwa pracy, zaświadczenia o zatrudnieniu, zaświadczenia o okresie pobierania zasiłku dla bezrobotnych czy np. przebywania na urlopie wychowawczym wynagrodzenie otrzymywane w okresach zatrudnienia lub ubezpieczenia
  • Wniosek o wcześniejszą emeryturę należy zgłosić najpóźniej dzień przed datą 60. (kobieta) lub 65. (mężczyzna) urodzin.
Źródło: ZUS

reklama

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button