reklama
Kategorie

Wegetarianizm: wady i zalety. Jak wpływa na zdrowie?

Obecnie wegetarianizm staje się coraz częściej stosowany zarówno z powodów etycznych, jak i zdrowotnych. Jakie są wobec tego jego zalety i wady, i czy dieta wegetariańska jest zdrowa dla organizmu?

 

Wegetarianizm – na czym polega?

Wegetarianizm polega na w pełni świadomym wykluczeniu mięsa, ryb i owoców morza z codziennej diety. Jest to sposób żywienia, który dopuszcza jedynie spożywanie potraw roślinnych oraz postuluje wyeliminowanie z jadłospisu mięsa i ograniczenie innych produktów pochodzenia zwierzęcego.

reklama

 

Rodzaje wegetarianizmu

Wyróżnia się wiele odmian diety roślinnej nazywane wegetarianizmem, choć dla ścisłości należy dodać, iż prawdziwy wegetarianizm powinien mieć podłoże ideologiczne. Należą do nich:

  • laktoowowegetarianizm – wyłączający mięso, jednak dopuszczający spożywanie niektórych produktów pochodzenia zwierzęcego,
  • owowegetarianizm – dopuszczający jedzenie jajek,
  • weganizm – rezygnujący również z mleka, serów, jajek czy miodu,
  • fleksitarianizm – pozwalający na okazjonalne jedzenie mięsa,
  • witarianizm – który polega na spożywaniu wyłącznie surowych warzyw i owoców,
  • fruktarianizm – pozwala jeść tylko owoce, które w sposób naturalny odpadły od rośliny.
  • Semiwegetarianizm – wykluczający niektóre produkty pochodzenia zwierzęcego. występujący w dwóch odmianach:
  • pollowegetarianizm – dopuszczający jedzenie mięsa drobiu,
  • pescowegetarianizm – dopuszczający jedzenie ryb i owoców morza.

 

Wegetarianizm a zdrowie

Wiele osób zastanawia się, czy wegetarianizm jest zdrowy. Otóż wybór diety roślinnej wiąże się często z poprawą stylu życia: unikaniem używek czy zwiększeniem aktywności fizycznej. Warto wiedzieć, że Amerykańskie Stowarzyszenie Dietetyczne uznało wegetarianizm za dietę odpowiednią dla człowieka. Z kolei z badań wykonanych na Uniwersytecie w Oxfordzie, wynika, że wegetarianie mniej chorują na nowotwory a według badań Academy of Dietetics and Nutrition rzadziej też zapadają na cukrzycę typu II nawet (o 50 proc.) i na choroby serca (o 32 proc.). Ponadto, żyją oni średnio o 8 lat dłużej, rzadziej chorują na choroby cywilizacyjne, są o około 13 kg lżejsi i zażywają 2 razy mniej lekarstw niż osoby regularnie spożywające mięso. Dieta ta zapobiega również miażdżycy i osteoporozie nadciśnieniu tętniczemu czy nawet próchnicy zębów .

Zasady diety wegetariańskiej

Dla osób, którym nieobojętny jest los zwierząt, naszej planety oraz ich własne zdrowie, dieta roślinna jest dobrym rozwiązaniem, warto więc, aby rozważyły one rezygnację z mięsa. Dobrze jest też dowiedzieć się, co jeść a czego nie jeść przechodząc na wegetarianizm.

Co jedzą wegetarianie?

Wegetarianie przede wszystkim odrzucają jedzenie mięsa. Opierają oni swój jadłospis głównie na warzywach i owocach, produktach zbożowych z pełnego przemiału, orzechach, nasionach, olejach roślinnych, roślinach strączkowych i produktach sojowych, takich jak seitan, tofu oraz suszona proteina. Dozwolone są również wyroby mleczne i jaja. Obecnie są już szeroko dostępne liczne przepisy na dania wegetariańskie.

Czego nie ma w jadłospisie wegetarianina?

Nietrudno wymienić czego nie jedzą wegetarianie. Nie akceptują oni bowiem spożywania mięsa ani jego przetworów, czyli kiełbas, mielonek, a także, ryb, owoców morza i produktów, takich jak: żelatyna, koszenila, karuk czy sery produkowane na podpuszczce zwierzęcej.

 Jak zbilansować dietę wegetariańską?

Aby zastąpić w swojej diecie białko z produktów odzwierzęcych, wegetarianie powinni uwzględniać w jadłospisie wiele gatunków roślin strączkowych: fasolę, soję, groch czy bób oraz produkty, takie jak tempeh, tofu czy seitan.

Stosując dietę roślinną, należy także pamiętać, żeby dostarczać sobie cynku, w postaci soczewicy, dyni, pieczarek i pieczywa pełnoziarnistego. Natomiast aby zapobiec występowaniu niedokrwistości, powinno się do posiłków zawierających źródła żelaza niehemowego dodawać produkty bogate w witaminę C. Dodatkowo dla dostarczenia organizmowi właściwej ilości kwasu foliowego, dobrze jest spożywać dużą ilość warzyw, w szczególności zielonych, oraz zboża i orzechy.

Wegetarianizm za i przeciw

Zalety Wegetarianizm: wady i zalety. Jak wpływa na zdrowie? (foto: unsplash.com)

Warto wiedzieć, że w mięsie znajdują się znaczne ilości puryn, które powodują iż osoby jedzące regularnie mięso są znacznie bardziej podatne na działanie stresu i depresji, niż bardziej zrelaksowani i odprężeni wegetarianie, znacznie lepiej radzący sobie ze stresem i stanami niepokoju. Ci ostatni, zawdzięczają to obecności tryptofanu, który znajduje się w często spożywanych przez nich produktach. Przekształcany w serotoninę, ma on działanie uspokajające i poprawiające nastrój. Ponadto wegetarianie spożywają produkty o niższej wartości kalorycznej a o dużej odżywczej. Mają one również niską zawartość tłuszczów nasyconych i cholesterolu a dużą nienasyconych kwasów tłuszczowych. Pożywienie wegetarian cechuje się też dużą ilością węglowodanów złożonych, w postaci produktów zbożowych, nasion, orzechów i warzyw oraz produktów bogatych w potas i witaminę C, co w konsekwencji wpływa na niskie ciśnienie tętnicze oraz niskie stężenie cholesterolu we krwi.

Rezygnacja z produktów mięsnych ma wpływ na rzadsze występowanie cukrzycy typu 2, chorób układu sercowo-naczyniowego, czy chorób nowotworowych, otyłości i nadwagi oraz zaparć. Niewątpliwą zaletą diety bezmięsnej jest również świadomość nieprzykładania ręki do okrucieństwa wobec zwierząt i robienia czegoś dobrego dla naszej planety. Kliknij i dowiedz się czym najlepiej zastąpić mięso!

 

Wady wegetarianizmu

Jak każdy ze sposobów żywienia wegetarianizm ma również swoje wady. Stosując źle zbilansowaną dietę wegetariańską, można nabawić się niedoborów pokarmowych w postaci braku witaminy D, B12, białka, cynku, selenu, wapnia, jodu i wielonasyconych kwasów tłuszczowych omega-3. Warto więc pamiętać o odpowiedniej suplementacji. Dobrze też zdawać sobie sprawę, że odmawiając jedzenia mięsa, można być narażonym na krytykę, kpiny a nawet agresję ze strony osób, które je spożywają.

 

Artykuł powstał we współpracy ze Strefą Zdrowia w Aldi. Poczytaj więcej o zdrowej żywności!

Artykuł sponsorowany

źródło: materiał partnera

reklama

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button