Oglądaj w TVSRegion

Wolne rodniki – czym są i jak wpływają na organizm? [ŻYWIENIOWE ABC]

Czym są wolne rodniki i jak oddziałują na organizm człowieka? Między innymi to zagadnienie zostanie poruszone w kolejnym wydaniu programu „Żywieniowe ABC”.

 

Wolne rodniki – czy należy się ich bać? Czym tak właściwie są i jaki mają wpływ na organizm człowieka? Ten temat przeanalizujemy w kolejnym wydaniu programu „Żywieniowe ABC”, natomiast gościem Andrzeja Kawki będzie lek. med. Szymon Grzywacz z Polskiego Towarzystwa Ozonoterapii.

Premiera programu „Żywieniowe ABC” już we wtorek 24 marca o 17:30 na antenie telewizji TVS.

 

TOP 5 Silesia Flesz: Śląsk i Zagłębie w obliczu epidemii!
TOP 5 Silesia Flesz – premiera w każdą niedzielę o 19:50 w Telewizji TVS

 

Wolne rodniki

Wolne rodniki to atomy lub cząsteczki zawierające niesparowane elektrony, które naturalnie występują w organizmie i są mu bardzo potrzebne. Odpowiadają między innymi za walkę z wirusami i bakteriami oraz funkcjonowanie białych krwinek (leukocytów).

 

Wolne rodniki a antyoksydanty

Organizm funkcjonuje prawidłowo, gdy występuje w nim równowaga między wolnymi rodnikami a antyoksydantami (przeciwutleniaczami – neutralizatorami wolnych rodników). Sytuacja się komplikuje, gdy zaburzy się tę równowagę. Nadmiar wolnych rodników w organizmie może być spowodowany złą dietą lub przebywaniem w zanieczyszczonym środowisku.

Kiedyś wystarczyło, że człowiek jadł to, co miał pod ręką – mówi lek. med. Szymon Grzywacz. – Wiązało się to z tym, że jadł albo to, co sam uprawiał, albo to, co zrobił jego sąsiad. Teraz to, co jemy, jest niestety wysoko przetworzone.

Jak wspomina specjalista – świat, w którym żyjemy, jest światem przepełnionym produktami przetworzonymi. Sprawa dotyczy nie tylko jedzenia, ale wszystkiego, co nas otacza. To natomiast skutkuje nadmiarem wolnych rodników wokół nas.

 

Czym są wolne rodniki oraz jakie są skutki ich nadmiaru w organizmie? Jak poradzić sobie z zaburzoną równowagą między wolnymi rodnikami a ich neutralizatorami – antyoksydantami?

Jeśli chcesz poznać odpowiedzi na te pytania, koniecznie zobacz najnowszy odcinek programu „Żywieniowe ABC”. Premiera w TVS już 24 marca o 17:30.

 

 

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Trzy nowe przypadki koronawirusa na Śląsku. Wśród chorych dziecko!

Śląskie: Odkażanie na koronawirusa z helikoptera? FAKE NEWS nadal krąży w sieci i na telefonach!

KWARANTANNA to bubel? Oceny użytkowników są miażdżące!

 

Chcesz być na bieżąco ze wszystkimi nowościami? Śledź TVS na Facebooku i Instagramie:

Facebook Instagram

Marlena Borczyk

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close