KrajRegion

Wróćmy do Andrzejek. Wiecie, ile jest Andrzejów w Polsce?

Andrzejki już za nami, ale my na chwilę do nich wrócimy. Ministerstwo Cyfryzacji podjęło się nie lada zadania. Policzono wszystkich polskich Andrzejów.

 

Szlagierowa gwiazda prosi o pomoc! TOP 5 SILESIA FLESZ
TOP 5 Silesia Flesz – premiera w każdą niedzielę o 19:50 w Telewizji TVS

Czy jest w Polsce jakakolwiek osoba, która nie zna żadnego Andrzeja? Tata, dziadek, wujek, brat, szef, kolega kolegi, znajomy rodziców, szwagier, zięć… No właśnie.

Przed nami jedno z najpopularniejszych męskich imienin w Polsce. Nie wiemy, jak Panowie Andrzejowie świętowali , ale wiemy, ilu czekało na życzenia.

Prawdziwą skarbnicą wiedzy na ten temat jest nasz portal www.dane.gov.pl. To tam znajdziecie informacje o najpopularniejszych w Polsce imionach i nazwiskach. Jeśli poklikacie dłużej traficie na inne ciekawostki.

Zanim przejdziemy do polskich realiów, najpierw nieco… greki. Bo Andrzej to imię greckiego pochodzenia. Wiele źródeł tłumaczy je jako „dzielny, mężny”. Nam jeszcze przypadło do gustu polskie przysłowie ludowe: „Święty Andrzej wróży szczęście i szybkie zamęście”. I tego się trzymajmy.

Przejdźmy jednak do konkretów. Co też o Andrzejach wyszukaliśmy na dane.gov.pl?

Po pierwsze – i tu zdziwienia nie będzie – Andrzej to jedno z trzech najpopularniejszych imion męskich w Polsce. Nosi je aż 578 355 Panów.

Andrzejów wyprzedzają jedynie Piotrowie (700 289) i Krzysztofowie (659 470). Natomiast tuż za Andrzejami plasują się Tomasze (541 283), Janowie (516 599) i Pawłowie (512 682).

Tego za to większość z Was na pewno nie wiedziała – w języku polskim istnieje żeńska forma imienia Andrzej. Andrzeja. Nosi je obecnie 46 pań.

Andrzej Andrzejewski z Andrzejewa

Nieco inaczej ma się popularność Andrzejów, jeśli weźmiemy pod lupę imiona nadawane nowonarodzonym dzieciom. W pierwszej połowie 2019 r. imię Andrzej znalazło się dopiero na 96. miejscu – nazwano tak 122 dzieci.

Nasz Andrzej przegrywa z popularnymi od lat imionami takimi jak: Antoni (1. miejsce/4247 dzieci), Jakub (2./4050), Jan (3./3979), czy Szymon (4./3584).

Na dane.gov.pl znajdziecie też dane dotyczące występujących w Polsce nazwisk (lista nazwisk występujących w rejestrze PESEL). Ją również przeszukano w poszukiwaniu Andrzejów. I co?

Na przykład to, że 12 200 mężczyzn i 12 481 kobiet nosi nazwisko – odpowiednio Andrzejewski lub Andrzejewska. Inne nazwiska z Andrzejem?

  • Andrzejczak –  nosi je 4102 mężczyzn i  4211 kobiet,
  • Andrzejak – nazywa się tak 1758 panów i 1805 pań,
  • Andrzejczyk – to nazwisko 1168 mężczyzn i 1176 kobiet,
  • Andrzejczuk – takie nazwisko nosi 545 panów i 536 kobiet,
  • Andrzejuk – 477 mężczyzn i 492 kobiet ma tak na nazwisko,
  • Andrzejewicz – to nazwisko 116  panów i 114 pań.

A słyszeliście kiedyś o miejscowościach z Andrzejem w nazwie? Andrzejewo znajdziecie, m.in. w Wielkopolsce i na Mazowszu. Z kolei na Lubelszczyźnie możecie odwiedzić malowniczy Stary Andrzejów.

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Szok! Pijany 13-latek leżał na ławce. Miał prawie 4 promile!

Morderstwo noworodka w Będzinie! Jak doszło do tej zbrodni? [NOWE FAKTY]

Mniejsze opłaty za autostradę A4 Katowice-Kraków! Ale nie dla wszystkich

 

źr. Ministerstwo Cyfryzacji

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close