KrajRegion

Zakaz używania komórek na przejściu! Rząd chce zmian w przepisach ruchu drogowego

Rząd zaprezentował projekt zmian w przepisach ruchu drogowego, który zakłada m.in. ograniczenie prędkości do 50 km/h w terenie zabudowanym przez całą dobę, a nie jak obecnie w godzinach od 6 do 23, czy  np. utrzymywanie dystansu 50 m pomiędzy jadącymi za sobą samochodami na drodze ekspresowej i 60 m na autostradach.

 

 

Ruszą masowe zwolnienia na Śląsku? To dopiero początek! TOP 5 Silesia Flesz

 – Ustawa wprowadza szereg rozwiązań mających na celu poprawę bezpieczeństwa uczestników ruchu drogowego, w tym przede wszystkim pieszych, którzy w zderzeniu z rozpędzonym pojazdem nie mają żadnych szans. Bezpieczeństwo na naszych drogach, w tym niechronionych użytkowników dróg, musi się zwiększyć – mówi minister Andrzej Adamczyk.

W myśl nowych przepisów kierowca będzie musiał się zatrzymać przed pasami w momencie, gdy zauważy, że pieszy próbuje przejść na drugą stronę jezdni, a nie tak jak j obecnie, czyli w momencie gdy już przechodzi.

– Większość kierowców przejedzie, w ogóle nie zważa czy pieszy czeka na przejście czy nie, tylko niektórzy. Jadą z wielką prędkością nawet, także wygląda to różniemówi Jolanta, mieszkanka Tychów. – 20 lat temu jeszcze było chamstwo na drodze, ale już niewiele jest, możemy powiedzieć, że jeszcze jest 30% chamów na drodze mówi Mikołaj, mieszkaniec Tychów.

Zmiany obejmą również samych pieszych, którzy często nie zwracają uwagi na sytuację na drodze. Przechodnie będą mieli zakaz m.in. używania telefonów komórkowych w trakcie przechodzenia przez ulicę. Psychologowie zaznaczają, że same zmiany przepisów mogą nic nie dać. Ważniejsza jest praca nad zmianą mentalności.

– Takie zmiany poza tym powodują, że my się za każdym razem gubimy, bo już nie wiemy, które przepisy są obecnie obowiązujące, nie jesteśmy w stanie pamiętać poprzednich przepisów, uczyć się nowych, skoro osoby nie są w stanie nawet zapinać sobie świateł odblaskowych, czy jakiś znaków drogowych, takich znaków które sygnalizują w nocy, że jesteśmy na drodze, nie respektujemy tego – argumentuje Wojciech Korchut, psycholog transportu SWPS.

Projekt nowelizacji ustawy dotyczący zmiany przepisów ruchu drogowego został przyjęty przez Rade Ministrów. Teraz zajmą się nim posłowie i senatorowie.

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Sanepidy przestają raportować o koronawirusie. Wojewoda też ma szlaban na informowanie

Stoki narciarskie będą otwarte! Są wytyczne inspektora sanitarnego

POTĘŻNY Antonov An-124 Rusłan w Katowice Airport. Kolos przyleciał do Pyrzowic ze sprzętem medycznym [ZDJĘCIA]

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close