reklama
KategorieKrajSilesia Flesz najnowsze informacjeZdrowie

Zatruta Odra. Czy u nas w wodzie też jest trucizna?

reklama

Badania Odry i Kanału Gliwickiego w Gliwicach, Pyskowicach i Pławniowicach. Czy woda jest skażona?

 

O tym, że Odra jest skażona i mamy największą katastrofę ekologiczną, na pewno już słyszeliście. Ta sprawa porusza ludzi w te wakacje. Skażona woda dotarła już do woj. lubuskiego.

Do tej pory jednak była mowa o Odrze w woj. dolnośląskim, czasem – o opolskim – wciąż nie wiemy, gdzie i w jaki sposób doszło do skażenie. A woj. śląskie? Przecież już w lipcu, a wcześniej wiosną, pojawiały się informacje o śniętych rybach!

reklama

TU ZNAJDZIESZ AKTUALNY KOMUNIKAT O KANALE GLIWICKIM I GÓRNEJ ODRZE:

NOWY KOMUNIKAT. 17.08.2022

WCZEŚNIEJ PISALIŚMY:

5 sierpnia 2022 Inspektorzy WIOŚ w Katowicach we współpracy z Centralnym Laboratorium Badawczym GIOŚ i pracownikami PGW Wody Polskie sprawdzają jakość wody w Kanale Gliwickim i rzece Odrze. Próby zostały pobrane trzykrotnie, w trzech punktach Kanału oraz dwóch miejscach na Odrze – informują przedstawiciele Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Katowicach.

Skąd pobierano próbki wody?

Jeśli chodzi o Kanał Gliwicki, to próbki pobierano: w Marinie w Gliwicach , Pyskowicach oraz Pławniowicach kilka kilometrów od granicy województwa śląskiego oraz w rzece Odrze w Chałupkach i Ciechowicach – Grzegorzowicach 3, 4 i 5 sierpnia 2022 r. pobrana została do badań woda, która obecnie analizowana jest w bardzo szerokim zakresie na obecność substancji szczególnie szkodliwych dla środowiska wodnego – podaje WIOŚ. – Pracownicy Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gliwicach sprawdzali, czy w wodzie i na urządzeniach hydrotechnicznych występują śnięte ryby. W skontrolowanych punktach nie potwierdzili ich obecności – uspokajają.

W czwartek 11 sierpnia 2022 PGW Wody Polskie podało informację na temat pomoru ryb w Odrze.

-Odnosząc się do masowego pomoru ryb w wodach rzeki Odry na odcinku od Oławy (woj. opolskie) w dół rzeki Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gliwicach informuje, że zaistniałych zdarzeń w żaden sposób nie należy łączyć ani utożsamiać z jednostkowym, punktowym wystąpieniem padłych egzemplarzy ryb w Kanale Kędzierzyńskim w połowie lipca 2022, a tym bardziej z sytuacją mającą miejsce w marcu w Kanale Gliwickim – informują przedstawiciele Wód Polskich.

I dodają, że są już wyniki analiz prób wody, pobieranych przez wojewódzkie inspektoraty ochrony środowiska w Opolu i Katowicach, jak również monitoring prowadzony przez służby terenowe Wód Polskich w Gliwicach. – Na odcinku rzeki Odry, będącym w administracji RZGW w Gliwicach, nie obserwowano padłych ryb oraz innych zwierząt, jak również niepokojących zdarzeń – mówią przedstawiciele Wód Polskich.

zatruta Odra, lato 2022
Badania wody, Gliwice. F. Wody Polskie

Skażona Odra. Gdzie dzwonić?

Wody Polskie w Gliwicach przypominają, że zarówno Kanał Gliwicki, jak i rzeka Odra na odcinku do stopnia wodnego Ujście Nysy są objęte wzmożonym monitoringiem. Jeśli jednak macie wątpliwości lub widzicie coś niepokojącego, warto zgłaszać to inspektorom. Oto numery telefonów i mejl:

  • całodobowy telefon alarmowy: WIOŚ w Katowicach, nr: 539 344 130
  • e-mail: dyzur@katowice.wios.gov.pl
  • WIOŚ w Opolu, nr: 606 605 052

Jak zapowiadają przedstawiciele WP, przez kilka kolejnych tygodni będą miały miejsce prewencyjne pobory prób wód z różnych lokalizacji na Kanale Gliwickim i ich analizy w bardzo szerokim zakresie na obecność substancji szczególnie szkodliwych dla środowiska wodnego. Regularnie odbywają się również rejsy patrolowe Wód Polskich w Gliwicach na Kanale Gliwickim

reklama

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button