Region

Żubry ze Śląska pojechały na wakacje! Zwierzęta są już na Półwyspie Iberyjskim

9 żubrów z Polski specjalnym transportem wyjechało do Hiszpanii. 4 byki i 5 krów z rezerwatu „Żubrowisko” w Jankowicach na terenie Nadleśnictwa Kobiór oraz Bałtowskiego Kompleksu Turystycznego (województwo świętokrzyskie) trafią do zagrody hodowlanej położonej w Andaluzji na wysokości około 600 m n.p.m.

 

Gwiazda Szeryfa – serialowa nowość tylko w Telewizji TVS!

Przygotowania do dalekiej podróży trwały kilka tygodni. Najpierw dokonano wyboru odpowiednich osobników, które następnie poddano stosownym badaniom weterynaryjnym. Z  „Żubrowiska” w Jankowicach wyselekcjonowano dwa samce: Plidara i Poludara oraz cztery samice: Poprawkę II, Pomajkę, Porankę i Pomagę.

Załadunek i transport tak dużych zwierząt jak żubry zawsze jest sporym przedsięwzięciem. W dniu wyjazdu przygotowane wcześniej osobniki zostały odłowione i bezstresowo trafiły do specjalnie przygotowanych drewnianych skrzyń. Dzięki fachowej opiece pracowników Nadleśnictwa Kobiór, załadunek zwierząt odbył się sprawnie. Żubry zostały na drogę nakarmione i napojone.

Żubry ze Śląska pojechały na wakacje! Zwierzęta są już na Półwyspie Iberyjskim (fot. Lasy Państwowe w KAtowicach)
Żubry ze Śląska pojechały na wakacje! Zwierzęta są już na Półwyspie Iberyjskim (fot. Lasy Państwowe w KAtowicach)

W miejscowości Carretera del Santuario żubry będą się czuły znakomicie. Zagroda w ośrodku hodowli w Andaluzji ma powierzchnię około 1000 ha. Żyją tam m.in. rysie iberyjskie, sępy i orły, a obszar znajduje się pod ochroną.

Przekazanie żubrów do Hiszpanii odbywa się w ramach realizacji projektu „Kompleksowa ochrona żubra przez Lasy Państwowe”, którego jednym z głównych celów jest zapewnienie trwałości i rozwoju populacji żubra.

Opiekę merytoryczną nad hodowlą w Hiszpanii sprawuje European Bison Conservation Center of Spain, który bierze udział w programie ochrony gatunku realizowanym na terenie Europy.

Źródło: Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Katowicach

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Polski rodzynek w LE zapunktował! Lech Poznań 3-1 pokonał Standard Liege!

Decyzja premiera o zamknięciu galerii handlowych to może być początek końca branży!

Kolejne zakażenia koronawirusem w Górniku Zabrze. Kilka osób odizolowanych od zespołu

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close