25 Biennale Plakatu Polskiego
Jubileuszowa edycja najstarszego konkursu w dziedzinie sztuki plakatowej. Podczas wystawy pokonkursowej zaprezentowanych zostanie ponad trzysta plakatów, wybranych spośród ponad pięciuset zgłoszonych do konkursu. Nagrody ufundowane zostały przez Ministerstwo Kultury i Dzieciństwa Narodowego, Marszałka Województwa Śląskiego, Prezydenta Miasta Katowice, rektorów pięciu polskich uczelni artystycznych i Związek Polskich Artystów Plastyków
„Dwudziesta piąta edycja, ponad pół wieku plakatu w Katowicach, tysiące twórców (najwybitniejszych i tych mniej znanych), tysiące plakatów, setki tematów i niepowtarzalnych realizacji. Rzesze zaangażowanych organizatorów…
Od początku Biennale Plakatu Polskiego w Katowicach było ściśle powiązane z katowicką uczelnią poprzez osoby pomysłodawców tego wyjątkowego przedsięwzięcia, w tym przede wszystkim prof. Tadeusza Grabowskiego, który biennale wymyślił i do dziś, do jubileuszowej edycji jest w gronie organizatorów i zagorzałych propagatorów plakatu, jako wyjątkowej formy wypowiedzi.
Sam plakat oczywiście zmieniał się przez te pół wieku. Zmieniały się zakresy tematyczne, ewoluowały technologie opracowania, udoskonalone zostały metody druku. Kolejne pokolenia młodych twórców zagłębiały się w tworzywo subtelnej metafory i komunikatu poprzez skrót zamknięty w literze i obrazie. Jedno pozostało niezmienne (na szczęście) — wbrew wielu opiniom i podejrzeniom plakat ciągle pojawia się w realizacjach, moim zdaniem jest i pozostanie jednym z ważnych elementów współczesnej sztuki projektowania.
Niedawno zmarły Zbigniew Gostomski nie przewidywał końca malarstwa, dopóki istnieje pigment. Ja, parafrazując te ważkie słowa, stwierdzam, iż nie podejrzewam końca plakatu, dopóki istnieją artyści odczuwający potrzebę przekazywania informacji w ten wyjątkowy sposób — snucia opowieści w formie artystycznego skrótu i metafory.”
profesor Antoni Cygan, JM Rektor Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach — wstęp do katalogu
Jurorzy: prof. Jan Pamuła, prof. Janusz Tylman, prof. Irma Kozina, prof. Grzegorz Hańderek, Mariusz Knorowski
Artyści, których prace zakwalifikowane zostały do wystawy:
http://www.bwa.katowice.pl/uploaded/media/25BPP-lista%20zawkalifikowanych_1507794433.pdf
Miejsce: Galeria Sztuki Współczesnej BWA w Katowicach, al. Korfantego 6
Czas: wernisaż połączony z ogłoszeniem wyników konkursu 15 grudnia 2017 godzina 15:00 (wystawa trwa do 28 stycznia 2018)
https://www.facebook.com/events/505652886478712/