Cykl Generacja Pamięci. Cieszyńskie drogi do Niepodległej, w ramach Programu Wieloletniego „Niepodległa” na lata 2017-2022
Generacja pamięci. Cieszyńskie drogi do Niepodległej, w ramach Programu Wieloletniego „Niepodległa” na lata 2017-2022 to projekt realizowany przez Fundację Volens oraz cieszyński oddział Polskiego Towarzystwa Historycznego. Projekt zakłada m.in. przedstawienie losów społeczności polskiej na Śląsku Cieszyńskim u progu niepodległości. Więcej na ten temat można przeczytać na stronie: http://www.pth.cieszyn.pl/2020/07/generacja-pamieci-cieszynskie-drogi-do.html.
27 VII 2020: „Śląsk Cieszyński 1920. Nowy rozdział” / wywiad on-line / dr Grzegorz Gąsior. Zapraszamy na kanał YouTube oraz fanpage Fundacji Volens, a także stronę Polskiego Towarzystwa Historycznego O. w Cieszynie.
Inauguracja projektu będzie miała miejsce już 27 lipca 2020 roku, w przeddzień 100-lecia ogłoszenia podziału regionu i przyłączenia jego wschodniej części do Polski. Tego dnia o 10:00 odbędzie się premiera pierwszego z cyklu spotkań on-line z serii „Cieszyńskie drogi do Niepodległej”. W ramach wywiadu z dr. Grzegorzem Gąsiorem poznamy m.in. okoliczności, jakie towarzyszyły ustaleniom Rady Ambasadorów w Spa, które ogłoszono 28 lipca 1920 roku i reperkusjom rozdzielania granicą państwową regionu. Doktor Grzegorz Gąsior, pracownik naukowy Uniwersytetu Warszawskiego, jest ekspertem od stosunków polsko-czechosłowackich w okresie międzywojennym, a przede wszystkim specjalistą w zakresie polityki władz czeskich względem polskiej mniejszości na terenie Zaolzia. Gość jest autorem licznych publikacji z tego zakresu, wśród których na wyróżnienie zasługują m.in. materiały zamieszczone przez niego w publikacji: Przez granicę. Polacy i Czesi w XX wieku na łamach „Karty”. Zapraszamy na kanał YouTube oraz fanpage Fundacji Volens, a także stronę Polskiego Towarzystwa Historycznego O. w Cieszynie.