Muzyczne Podróże – Złoty Potok
Tytuł: Muzyczne Podróże
Data rozpoczęcia: 29 sierpnia 2021, data zakończenia 19 września 2021
Miejsca koncertów:
- Sanktuarium MB Leśniowskiej, Leśniów k. Żarek, Leśniów 99;
- Kościół Przemienienia Pańskiego, Ogrodzieniec, Kościuszki 33
- Sanktuarium Św. Anny, Święta Anna k. Przyrowa, Aleksandrówka 42
- Kościół św. Jana Chrzciciela w Złotym Potoku, Klonowa 2
Wstęp wolny
Muzyczne Podróże to nowy projekt Stowarzyszenia Fiori Musicali, który ma na celu udostępnienie mieszkańcom małych miejscowości województwa śląskiego możliwości uczestniczenia w koncertach muzyki organowej na żywo.
Harmonogram koncertów:
- 29 sierpnia o godzinie 17.30 w Leśniowie koło Żarek,
- 4 września o godzinie 18.00 w Ogrodzieńcu,
- 5 września o godzinie 16.30 w Świętej Annie koło Przyrowa,
- 19 września o godzinie 11.00 zakończymy cykl koncertem w Złotym Potoku.
Wstęp na wydarzenie jest wolny. Podczas koncertów usłyszymy najpopularniejsze utwory organowe oraz dzieła kompozytorów polskich, w tym śląskich piszących na ten instrument. Dowiemy się również ciekawostek z życia kompozytorów oraz okoliczności powstania prezentowanych utworów. Wykonawcą i pomysłodawcą przedsięwzięcia jest prezes Stowarzyszenia Fiori Musicali i zarazem organista, wirtuoz Tadeusz Barylski, absolwent Akademii Muzycznych w Krakowie oraz Katowicach. Koncerty są też możliwością do zapoznania się ze znakomitymi obiektami sakralnymi powstałymi w naszym regionie ponad trzysta lat temu. Są one przykładem dziedzictwa kulturowego swoich miast i niewątpliwie warte odwiedzenia.
Tadeusz Barylski – notka biograficzna
częstochowianin, dyplomowany organista i pianista. Ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną w Krakowie w klasie organów prof. Mirosławy Semeniuk-Podrazy i as. dra Daniela Prajznera oraz Akademię Muzyczną im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie fortepianu prof. Hanny Kryjak oraz dra Huberta Salwarowskiego. Uczestniczył w kursach mistrzowskich poświęconych grze na organach pod kierunkiem wybitnych profesorów klas organów z Europy i USA. Trzykrotnie otrzymywał Stypendium Prezydenta Miasta Częstochowy w dziedzinie muzyki. Jego działalność koncertowa obejmuje zarówno recitale organowe, jak i występy z licznymi solistami, chórami, orkiestrami i zespołami kameralnymi. Obecnie prowadzi klasę fortepianu w Zespole Szkół Muzycznych w Tychach oraz pełni funkcję organisty w Sanktuarium św. Antoniego w Dąbrowie Górniczej. Jest inicjatorem i prezesem stowarzyszenia FIORI MUSICALI. Wraz ze stowarzyszeniem organizuje wiele koncertów na terenie całej Polski. Od kilku lat jest dyrektorem artystycznym Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Koniecpolu. W 2020 wydał swoją debiutancką płytę na której zarejestrował wspaniałe dzieła organowe Johanna Sebastiana Bacha na barokowych organach Michaela Engleraw Krzeszowie.