reklama

Pamiętnik Babiej Góry

Poszukiwanie własnej tożsamości poprzez zachęcanie młodych ludzi do sięgania na półkę pełną intrygujących historii ich dziadków, a także legend i baśni związanych z regionem. Rezygnacja z gry o pozycję w świecie makrospołeczności, podpartym kolumnami marketu kultury popularnej i nadmiaru informacji, na rzecz kultywowania lokalnych tradycji. Dostrzeganie dziedzictwa w granicach przekraczających materialność i sięganie wzrokiem ponad “wierzchnią warstwę”, opartą na zabytkach, muzyce, tańcu, zwyczajach i obrzędach, poprzez przyglądanie się temu, co głębiej. To jedne z nielicznych podpunktów misji, która przyświeca projektowi “Tajemnice Babiej Góry”, w ramach którego w Zawoi powstaje szczególna inicjatywa teatralna. Rozpoczyna ona wędrówkę wokół echa opowieści, miraży obrazów i rozmów z tymi, których wiedza jest niepodważalnym źródłem, jednocześnie kierując się słowami: “Czasem by coś odnaleźć, trzeba to najpierw zgubić”.

Pod czujnym okiem reżysera – Arkadiusza Ziętka, który hołduje idei teatru zaangażowanego społecznie, od tygodni odbywają się warsztaty i próby. Przygotowują one aktorów-amatorów ze społeczności lokalnej, z różnych grup wiekowych – od dzieci po seniorów, do gry na scenie plenerowej z Babią Górą w tle. Nie bez przyczyny podkreślony został aspekt międzykulturowy i międzypokoleniowy, ponieważ bazą pod scenariusz były wspólne historie i anegdoty, przekazywane z pokolenia na pokolenie, związane z kulturą babiogórską i tutejszym folklorem. Starania zostaną przypieczętowane widowiskiem plenerowym z muzyką na żywo w dniu 25.08.2018 roku o godz. 19:30 i dzień później w ramach ponownego wystawienia o godz. 19:00 przy byłym DW “Górnik” w Zawoi Mosorne. W trakcie dwóch pokazów zaprezentowana zostanie historia łącząca tradycje babiogórskie ze współczesnym obliczem zawojskich terenów. Historia miejscowości, osób z pogranicza jawy i snu, będzie przeplatała się z tym, co widoczne jest w Zawoi dziś – fascynacją sportami ekstremalnymi, takimi jak rowery górskie czy wspinaczka. Realizacja tych zamierzeń nie byłaby możliwa bez wsparcia, które organizatorzy otrzymali od GOPR, aktywnie uczestniczącego w utrzymaniu bezpieczeństwa na scenie i przede wszystkim w prawdziwym życiu, ratując życie ludzkie w górach, niejednokrotnie narażając się na niebezpieczeństwo. Całość, zespoloną w mistyczną balladę, dopełni otoczka akompaniamentu muzyki góralskiej (Juzyna), ich niecodziennych rockowych coverów (Body Mind Relation), stworzonych specjalnie na tę okazję oraz niezmiennie feeria barw i świateł.


Spektakl współfinansowany jest przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Interreg V-A Polska-Słowacja 2014-2020. Patronat honorowy nad wydarzeniem sprawuje Marszałek Województwa Małopolskiego – Jacek Krupa. Patronat medialny objęli: Małopolska Kronika Beskidzka, Radio Kraków, TVS Silesia oraz media lokalne. Organizatorem jest Babiogórskie Centrum Kultury im. Urszuli Janickiej-Krzywdy w Zawoi.

reklama
Back to top button