Stres w pracy. Jak odreagować stres? Sześć pomysłów dla każdego!
Stres to reakcja organizmu w odpowiedzi na wydarzenia, które zakłócają jego równowagę. Istotny jest termin stresorów, czyli wydarzeń, które tę równowagę zakłócają. Często mamy z nimi do czynienia w pracy. Poniżej lista sześciu sposobów, jak każdy z nas może sobie radzić ze stresem.
Warto dbać o równowagę między życiem zawodowym i prywatnym. Przypomina o tym obecnie realizowana na antenie TVS kampania Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego, sfinansowana z budżetu Samorządu Województwa Śląskiego. Zobacz spot i dowiedz się więcej.
Na wstępie warto zaznaczyć, ze długotrwały stres może być szkodliwy dla naszego zdrowia. Gdy stres się wydłuża, wyniszcza organizm. Może prowadzić do lęków, kłopotów ze snem, a nawet depresji. W takich przypadkach warto badać się regularnie, kontrolować powinniśmy m.in. ciśnienie krwi i pracę serca, poziom cholesterolu i poziom cukru.
Oto kilka praktycznych wskazówek, jak na co dzień radzić sobie ze stresem.
Wysiłek fizyczny
Gdy ćwiczymy nasz organizm wytwarza dużą ilość endorfin, czyli hormonów, które wywołują dobre samopoczucie i ogólne zadowolenie z siebie. Stanowią również skuteczny anty-depresant. Jest to propozycja szczególnie ważna dla osób, które pracują głównie przed komputerem. Stres kiepsko znosi rywalizację z wysiłkiem fizycznym. Dlatego warto pomyśleć o wycieczkach rowerowych, porannych biegach, siłowni czy basenie!
Regeneracja sił
XXI wiek często wymaga od nas życia w ciągłym biegu. Przez co zapominamy o odpowiedniej higienie snu. To czynnik bardzo ważny dla naszego zdrowia i z pewnością pomoże nam uporać się z wieloma stresorami. Warto zapamiętać kilka istotnych wskazówek dotyczących odpowiedniej higieny snu:
- nie próbuj zasnąć na siłę,
- unikaj kofeiny, nikotyny i alkoholu,
- rano wstawaj zawsze o tej samej porze,
- zmęcz się fizycznie późnym popołudniem,
- unikaj drzemek.
Muzyka i filmy
Nie masz pomysłu jak spędzić wieczór? Odstresuj się włączając ulubioną komedię, lub słuchając relaksującej playlisty. Każdy z nas potrzebuje uśmiechu i pozytywnych emocji, a pełna humoru komedia z pewnością może nam ich dostarczyć! Zbawiennym może okazać się przesłuchanie po raz kolejny ulubionego utworu, najlepiej takiego, który kojarzy nam się z wakacyjnym wypoczynkiem, lub latami beztroskiego dzieciństwa.
Pogłaszcz psa lub kota
Posiadanie domowego pupila jest świetnym rozwiązaniem dla osób, których praca wiąże się z dużym stresem. Podczas każdego kontaktu z psem lub kotem, np. gdy głaszczemy go po łbie lub grzbiecie, nasz organizm wydziela serotoninę, prolaktynę i oksytocynę – hormony spokoju i dobrego samopoczucia
Częsty uśmiech
Uśmiech spowalnia reakcję stresową. Warto się uśmiechać, nawet wbrew sobie. Emocje wpływają na mimikę, ale nie działa to tylko w tym kierunku. Mimika też wpływa na emocje, więc mózg odbiera reakcje z mięśni twarzy i dopasowuje do tego emocje.
Korzystaj z sauny
Sauna to ciche miejsce, więc idealnie nadaje się na łagodzenie stresu i oczyszczanie umysłu. Badania naukowców z Oklahomy udowodniły, że bywalcy sauny są znacznie bardziej zrelaksowani i mają większe poczucie kontroli nad własnym życiem.
Mateusz Pojda
źr.: centrumdobrejterapii.pl parenting.pl energia.technomaniak.pl noizz.pl