Uciążliwy odór i brak przepisów. Oto problem, z którym borykają się mieszkańcy wielu miast w Polsce
Jeśli śmierdzi, a nie truje to nic nie można z tym zrobić – mowa o problemie z jakim na co dzień muszą mierzyć się mieszkańcy wielu miast w Polsce. Polskie jak i europejskie przepisy nie regulują emisji zapachów odorowych, a służby które mogłyby w tym temacie działać mają związane ręce.
Sensacja w najlepszym gatunku! DETEKTYW COLUMBO w TVS!
– Jeżeli stwierdzimy inne emisje do środowiska, czy to do powietrza, czy to do wód, do gleby to tak to w tym momencie inspektorzy mają możliwość podejmowania działań. Natomiast jeśli chodzi o same uciążliwości odorowe, to takich norm nie ma i bardzo trudno jest podejmować jakiekolwiek skuteczne działania. – mówi Małgorzata Zielonka, rzecznik prasowy WIOŚ.
Od około 15u lat w Sejmie prowadzone są prace, które mają na celu rozwiązanie tego problemu. Jednak jak zauważa w interpelacji do ministra klimatu posłanka Wanda Nowicka prace nie dotykają sedna problemu i co więcej problem spychają na barki samorządów, którym brakuje odpowiednich instrumentów do interwencji.
Treść interpelacji Wandy Nowickiej
– Aktualnie przygotowywane przez rząd rozwiązania, nazywane ustawą antyodorową, są w mojej opinii niewystarczające – dotyczą wyłącznie terenów wiejskich, skupiają się na zakładach prowadzących działalność rolniczą, kompletnie pomijając przy tym problem innych potencjalnie uciążliwych. Wreszcie projekt stara się słusznie zapobiegać podobnym incydentom, lecz brakuje w nim mechanizmów umożliwiających realny wpływ na zakłady już istniejące.
A takich w naszym regionie nie trzeba daleko szukać. Od lat smrodliwą kością niezgody jest m.in. Zakład Odzysku i Unieszkodliwiania Odpadów należący do katowickiego MPGK, który znajduje się na granicy z Sosnowcem. Jednak by mieszkańcom okolicznych osiedli żyło się lepiej, miejski zakład wdraża rozwiązania na własną rękę, mimo że według przepisów nie musi tego robić.
– Zakup i regularne stosowanie tzw. armatek antyodorowych, specjalne płyny neutralizujące zapachy, czy zastosowanie membran izolacyjnych. W porozumieniu z Czeladzią, Siemianowicami Śląskimi i Sosnowcem, prowadzono także działania mające na celu ustalenie i przegląd innych potencjalnych źródeł uciążliwości zapachowych. – mówi Michał Łyczak, Urząd Miasta Katowice.
Dodać należy również budowę hali hermetyzacji na terenie zakładu, taką samą jak w przypadku zabrzańskiego Zakładu Regionalnej Instalacji Przetwarzania Odpadów Komunalnych, gdzie z powodu generowanego odoru interweniowały media, samorządowcy i mieszkańcy, którzy mieli dość uciążliwego zapachu.
– Jesteśmy jednym z pierwszych zakładów w Polsce, które zdecydowały się na taką inwestycję, a tego typu hermetyzacji w Polsce jest ciągle niewiele – mówi Aldona Dydak, rzecznik prasowy Grupy FCC w Polsce.
Podeszliśmy do niej bardzo poważnie, zastosowaliśmy najnowsze rozwiązania, które istnieją aktualnie na rynku. Wybraliśmy renomowanego dostawcę technologii, bo chcieliśmy mieć pewność, chcieliśmy mieć gwarancję skuteczności tej inwestycji.
Póki co minister Michał Kurtyka na interpelację posłanki Nowickiej nie odpowiedział.
autor: Bartosz Bednarczuk
Zamknięte stoki narciarskie, hotele i galerie handlowe. Sprawdź OBOSTRZENIA
Zakaz przemieszczania się w sylwestra! Rząd ogłosił nowe obostrzenia
Jaka pogoda w święta Bożego Narodzenia? IMGW zapowiada „śnieżne incydenty”