Silesia Flesz najnowsze informacje

Kwalifikacja wojskowa: kto zostanie wezwany?

Od 1 lutego do 30 kwietnia 2024 r. na terenie województwa lubelskiego będzie przeprowadzana kwalifikacja wojskowa. Udział w kwalifikacji wojskowej to obowiązek obywatelski określony Konstytucją RP.

 

Od lutego do kwietnia będzie prowadzona dla mężczyzn urodzonych w 2005 roku. Jej celem jest wprowadzenie danych do ewidencji wojskowej oraz określenie zdolności do pełnienia służby. Każdy, kto pomyślnie przeszedł kwalifikację i będzie w rezerwie, może być wezwany na ćwiczenia wojskowe.

Celem kwalifikacji wojskowej jest wprowadzenie danych do ewidencji wojskowej oraz określenie zdolności fizycznej i psychicznej do pełnienia służby wojskowej osób podlegających obowiązkowi stawienia się do kwalifikacji (mężczyźni, którzy kończą w bieżącym roku 19 rok życia) oraz tych, które zgłosiły się w trybie ochotniczym do pełnienia służby wojskowej, a ukończyły 18 rok życia. Za przeprowadzenie kwalifikacji wojskowej na terenie powiatu (miasta na prawach powiatu) odpowiada starosta (prezydent miasta).

Osoby podlegające obowiązkowi stawienia się do kwalifikacji wojskowej wzywane są przez wójtów lub burmistrzów (prezydentów miast) za pomocą wezwań, które będą doręczone na co najmniej na 7 dni przed wyznaczonym terminem stawiennictwa.

Powiązane artykuły

W całym kraju przed komisje lekarskie wezwanych zostanie około 230 tysięcy osób. Wezwania można spodziewać się też w przypadku ewentualnej mobilizacji. Od soboty obowiązuje nowe rozporządzenie w sprawie karty powołania do służby wojskowej. Może na niej widnieć komenda „Natychmiast”.

Udział w kwalifikacji wojskowej to obowiązek obywatelski określony Konstytucją RP.

PODCZAS KWALIFIKACJI WOJSKOWEJ WYKONUJE SIĘ NASTĘPUJĄCE CZYNNOŚCI:

1) sprawdzenie tożsamości osób podlegających stawieniu się do kwalifikacji wojskowej;

2) określenie zdolności fizycznej i psychicznej do służby wojskowej osób podlegających stawieniu się do kwalifikacji wojskowej – nadanie kategorii zdrowia: A, B, D lub E;

3) wstępne przeznaczenie osób podlegających stawieniu się do kwalifikacji wojskowej do poszczególnych form obowiązku obrony oraz przyjęcie wniosków o przeznaczenie do służby zastępczej;

4) wprowadzenie danych do ewidencji lub aktualizacja ewidencji wojskowej i przetwarzanie danych gromadzonych w tej ewidencji;

5) przekazywanie informacji i promowanie służby wojskowej;

6) wydanie zaświadczenia o stawieniu się do kwalifikacji wojskowej, uregulowanym stosunku do służby wojskowej oraz o orzeczonej zdolności do służby wojskowej;

7) nadanie stopnia wojskowego szeregowego i przeniesienie osób podlegających stawieniu się do kwalifikacji wojskowej do pasywnej rezerwy.

Źródło: gov.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button