Hematolog oskarżona o nielegalne eksperymenty medyczne i korupcję – śledztwo zakończone
Prokuratura Okręgowa w Gliwicach zakończyła jedno z najbardziej skomplikowanych śledztw dotyczących nieprawidłowości w służbie zdrowia. Sprawa dotyczyła byłej konsultant wojewódzkiej ds. hematologii, której zarzucono szereg przestępstw, w tym nielegalne eksperymenty medyczne oraz korupcję. Akt oskarżenia trafił już do Sądu Okręgowego w Katowicach, a prokuratura przedstawiła poważne zarzuty, które mogą skończyć się surową karą.
Śledztwo w tej sprawie trwało aż sześć lat i wymagało ogromnego zaangażowania funkcjonariuszy Wydziału do Walki z Korupcją Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach. Śledczy musieli przeanalizować setki tysięcy stron dokumentacji medycznej oraz przesłuchać kilkaset osób, w tym pacjentów, lekarzy i członków personelu medycznego. Sprawa okazała się wyjątkowo trudna nie tylko z powodu ilości dowodów, ale także ze względu na specjalistyczną wiedzę medyczną i finansową, którą musieli posiąść policjanci.
Korupcja, nieprawidłowości finansowe i nielegalne eksperymenty
Zgodnie z aktem oskarżenia, 74-letnia hematolog przekroczyła swoje uprawnienia, blokując rozwój konkurencyjnych ośrodków medycznych w Gliwicach i Chorzowie, faworyzując własną klinikę. Oskarżono ją także o nieprawidłowe rozdysponowanie środków publicznych w wysokości ponad 19 milionów złotych. Kwoty te, zamiast być przeznaczone na legalne cele, zostały wypłacone jako premie poza regulaminem wynagradzania, w tym także dla oskarżonej i jej najbliższych współpracowników.
Jednym z najbardziej wstrząsających zarzutów jest przeprowadzanie eksperymentów medycznych, w tym autoprzeszczepów, na pacjentach cierpiących na stwardnienie rozsiane. Co gorsza, eksperymenty te odbywały się bez zgody pacjentów oraz opinii Komisji Bioetycznej, co stanowiło poważne naruszenie etycznych zasad wykonywania zawodu lekarza. Zgodnie z ustaleniami śledczych, zdrowie 67 osób zostało poważnie narażone w wyniku tych nielegalnych działań.
Dodatkowo, oskarżona miała złożyć fałszywe zeznania w sprawach finansowych związanych z fundacją, współpracą z przedstawicielami firm farmaceutycznych oraz leczeniem członka rodziny byłego przedstawiciela władz rządowych w województwie.
Potężna sieć powiązań i łamanie prawa w służbie zdrowia
Śledztwo ujawnia szeroki wachlarz nieprawidłowości w zarządzaniu środkami publicznymi w służbie zdrowia. Przekręty w tym sektorze są szczególnie niebezpieczne, ponieważ dotykają zdrowia i życia pacjentów, którzy powinni mieć pełne zaufanie do systemu ochrony zdrowia. Działania oskarżonej stanowią poważne zagrożenie dla reputacji całej służby zdrowia, a także podważają zaufanie do instytucji odpowiedzialnych za kontrolowanie i nadzorowanie takich ośrodków.
Kara za przestępstwa
Przestępstwa zarzucane oskarżonej są poważne i zagrożone karą nawet do 10 lat więzienia. W przypadku skazania, byłaby to jedna z najwyższych kar wymierzonych za podobne przestępstwa w Polsce. W toku śledztwa śląska policja udowodniła, że nieprawidłowości, jakich dopuściła się hematolog, miały szerokie konsekwencje nie tylko dla pacjentów, ale również dla całego systemu służby zdrowia.
Źródło: TVS