reklama
Kategorie

22 tys. uczestników, z ponad 170 krajów. świata Rozpoczęło się Światowe Forum Miejskie

22 tys. zarejestrowanych uczestników, z ponad 170 krajów świata. Światowe Forum Miejskie – WUF11 – oficjalnie rozpoczęte. W katowickim Spodku uroczyście zainaugurowano 11.edycję wielkiego międzynarodowego wydarzenia, podczas którego tematem przewodnim ma być zrównoważony rozwój miast.

 

Tegoroczne forum odbywa się pod hasłem „Zmieniamy nasze miasta dla lepszej przyszłości”, a główną ideą jaka przyświeca organizacji jest dostępność dla wszystkich. Ale WUF to także przestrzeń, w której miasta stawiają sobie nowe cele.

– Przede wszystkim stworzyć to miasto jeszcze bardziej przyjazne dla mieszkańców. A to, żeby tak było to musimy jeszcze większy nacisk położyć na tę stronę klimatyczną i ochronę środowiska. Z tym z racji swojej przeszłości mamy dalej wiele wiele problemów i z tym musimy sobie poradzić. Druga rzecz to kwestie tworzenia takich stref zielonych, to co dzisiaj jest bardzo istotne z punktu jakości życia. Mieszkańcy chcą w miastach również mieć zieleń i taką zieleń, którą są w stanie zauważyć i w tej zieleni przebywać – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

reklama

Światowej rangi dyskusja o miastach organizowana jest pod egidą ONZ-Habitat. Katowice są przykładem transformacji, a Światowe Forum Miejskie szansą nie tylko dla Śląska, ale całej Polski by pokazać jak osiągnąć zrównoważoną przyszłość.

Katowice i ten region, w którym się spotykamy to miasto, które było zbudowane w oparciu o założenia pierwszej i drugiej rewolucji przemysłowej. Eksploatowane do granic możliwości. Dziś odbudowywane jest można rzecz i tworzone są tutaj rzecz możliwości rozwoju, jakich wcześniej nie było, z poszanowaniem środowiska naturalnego, aspiracji młodych ludzi, miasto kultury, miasto technologii. Tak chcemy właśnie transformować polskie miasta – mówi Mateusz Morawiecki, premier RP.

Światowe Forum Miejskie Organizowane jest co dwa lata, za każdym razem w innym państwie. Tegoroczna edycja po raz pierwszy w historii wydarzenia zaangażowała w forum młodych ludzi, którzy współtworzyli wielką konferencje.

– Bo to ich energia, ich pasja, ich chęć zmiany świata powoduje, że możemy kreować tworzyć dobre rozwiązania dla miast. Dlatego po raz pierwszy w historii WUF powołaliśmy Radę Młodych. Chcemy z nimi rozmawiać, dyskutować i wsłuchiwać się w ich głos. Dostępność jest dla nas bardzo ważna i istotna, każdy z nas niezależnie od tego, jakie ma niepełnosprawności, z jakim problemem się boryka ma prawo uczestniczyć w tym Światowym Forum Miejskim – mówi Małgorzata-Jarosińska Jedynak, wiceminister funduszy i polityki regionalnej, pełnomocnik rządu ds. przygotowania Światowego Forum Miejskiego w Katowicach.

Światowe Forum Miejskie potrwa do 30 czerwca, a zwieńczeniem ma być dokument zobowiązujący rządy, samorządy i instytucje do podjęcia konkretnych działań na rzecz zrównoważonego rozwoju. Katowice podpiszą go w czwartek.

Autor: Fatima Orlińska

reklama

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button