Wiadomość dnia

500 procent? 600 procent? Normy smogu znowu biją na Śląsku rekordy! Drony są w stanie to zatrzymać?

Normy pyłu zawieszonego w województwie śląskim były dziś przekroczone w wielu miejscach nawet o kilkaset procent. W Katowicach było to ponad 600, a w Zawierciu ponad 500. Smog nad miastami widać gołym okiem.

 

 

Śmierć prezydenta Gdańska i fala hejtu w internecie! Zobaczcie najnowsze TOP 5 SILESIA FLESZ

W takich między innymi dniach w Żorach raz w miesiącu wynajęta przez miasto firma kontroluje dym wydobywający się z kominów.

– Podczas działań w inne dni, w innych miastach PM’y 2,5 miały wartość 700 jednostek w pobliżu kominów. Dzisiaj takie wartości czujnik wskazywał jeszcze przed startem. Zresztą, widać to po otoczeniu, unosi się wkoło mgła – mówi Tomasz Kudala, WB Group Flytronic.

Powiązane artykuły

 

Co smog może zrobić z naszym zdrowiem? PRZECZYTAJCIE KONIECZNIE!

Smog a zdrowie. Czy zanieczyszczenia powietrza wpływają na ciało człowieka?

Dzisiaj skontrolowano 43 domy. W żadnym nie wykryto niedozwolonych substancji. Ale nie zawsze tak jest. W Żorach takie kontrole trwają od listopada. Do tej pory sprawdzono blisko 150 domów. Raz przyłapano osobę, która spalała w piecu śmieci.

– Kolejne planujemy w lutym. Kontrole trwają cztery godziny. W tym czasie jesteśmy w stanie zbadać kilkadziesiąt domów. Od 30 do około 50. Oczywiście wraz z firmą, którą zatrudniamy, badającą obszary Żor pod względem jakości powietrza, które wydobywa się z kominów, podczas takiej kontroli obecni są także urzędnicy – mówi Anna Ujma, Urząd Miasta w Żorach.

Normy pyłu zawieszonego w województwie śląskim były dziś przekroczone w wielu miejscach nawet o kilkaset procent. W Katowicach było to ponad 600, a w Zawierciu ponad 500
Normy pyłu zawieszonego w województwie śląskim były dziś przekroczone w wielu miejscach nawet o kilkaset procent. W Katowicach było to ponad 600, a w Zawierciu ponad 500

Jeśli dron wykaże nieprawidłowości, urzędnicy mają prawo wejść do domu i pobrać próbki, które później trafią do laboratorium. Z niską emisją próbuje też walczyć Sosnowiec. Tutaj miasto dopłaca mieszkańcom do wymiany pieców. W 2016 roku taka dotacja wynosiła od 3 do 4 tys. zł i wówczas wymieniono około 300 pieców.

– W 2017 i 2018 roku dotacja była już wyższa: 8 tysięcy złotych i ten wzrost także był wyższy, bowiem w te dwa ostatnie lata udało nam się wymienić blisko 1400 starych „kopciuchów” – mówi Rafał Łysy, Urząd Miejski w Sosnowcu.

Z niską emisją walczy też policja, która cyklicznie organizuje „Akcję Smog”. -Na oko 360 kontroli w ubiegłym tygodniu jak przeprowadziliśmy takowe badania to blisko 70 dowodów rejestracyjnych zostało zatrzymanych. A tym samym wszystkie te pojazdy zostały wycofane z ruchu – wylicza asp. szt. Jacek Prokop, WRD KMP w Katowicach.

Niestety, prognozy nie napawają optymizmem. W najbliższych dniach możemy się spodziewać równie wysokiego stężenia pyłu zawieszonego w powietrzu.

(Paweł Jędrusik)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button