KrajRegionWiadomość dnia

7 tysięcy górników do wymazów. Ruszyły badania na obecność koronawirusa w kopalniach JSW

Trwa badanie górników na koronawirusa. We wtorek, 2 czerwca testy odbywały się w kopalni Zofiówka należącej do JSW. Ale na tym testowania nie koniec. Zapadła decyzja o testach w kolejnych kopalniach. Badania przesiewowe mają się rozpocząć w Ruchu Ziemowit należącym do kopalni Piast-Ziemowit w środę 3 czerwca, a w Ruchu Marcel kopalni ROW w czwartek 4 czerwca.

 

 

Smog w sądzie! A w śląskich restauracjach pustki! TOP 5 Silesia Flesz
PREMIERA TOP 5 Silesia Flesz w każdą niedzielę o 19.50!

W sumie w obu kopalniach przebadanych zostanie około siedmiu tysięcy górników. Badania przejść mają również pracownicy kopalni Jastrzębie-Bzie należącej do JSW.

-Decyzja przede wszystkim wynika z tych samych powodów, dla których robiliśmy przesiewy w poprzednich. Jeżeli obserwujemy, że liczba przypadków z wywiadów epidemiologicznych pracowników sektora wydobywczego w konkretnym zakładzie wzrasta niepokojąco, wtedy podejmujemy decyzje o tym, żeby taka kopalnia została przesiewowo zbadana, żeby jeżeli występuje tam ognisko, żeby zostało ono jak najszybciej zidentyfikowane mówi Jarosław Wieczorek, wojewoda śląski.

Tymczasem o „skandalicznych” problemach związanych z testami i kwarantanną głośno mówić zaczął WZZ Sierpień 80. Chodzi dokładnie o kopalnię Sośnica. W liście skierowanym do premiera Mateusza Morawieckiego związkowcy podkreślają, że 460 pracowników kopalni objętych jest kwarantanną. Na kwarantannie są także ich rodziny. I większość z nich czeka na wykonanie testów – w efekcie czego kopalnia nie realizuje planu a górnicy zarabiają mniej.

7 tysięcy górników do wymazów. Ruszyły badania na obecność koronawirusa w kopalniach JSW
7 tysięcy górników do wymazów. Ruszyły badania na obecność koronawirusa w kopalniach JSW

-Ludzie na kwarantannach czekają od miesiąca do półtora miesiąca. Nawet wczoraj miałem od kolegi telefon, który jest przodowym ściany, on już jest półtora miesiąca na kwarantannie. Bo to, że wojewoda ściągnął szefową sanepidu w Katowicach to jest tylko początek tego bajzlu wszystkiego – mówi Zdzisław Bredlak, Wiceprzewodniczący Komisji Zakładowej WZZ „Sierpień 80” w Polskiej Grupie Górniczej S.A..

W sumie obecność koronawirusa stwierdzono już u 4 200-u górników. Do tej pory wykonano ponad 47 tysięcy badań przesiewowych. Łącznie do końca tygodnia planowane jest przetestowanie kolejnych blisko 14 tys. pracowników kopalń.

 

autor: Sandra Hajduk

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Żłobki i przedszkola się otwierają, ale szkoły zostają już zamknięte! Oceny tylko zdalnie [WIDEO]

Trzy godziny do rejestracji auta! Wróciła obsługa w urzędach, wróciły gigantyczne kolejki! [WIDEO]

Rybnik: Matka rzuciła11-miesięcznym Mateuszkiem przez okno! Są nowe informacje o stanie zdrowia dziecka

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close