reklama
Artykuł SponsorowanyKultura i rozrywka

ABC wyboru deski do wakeboardingu

reklama

Na rynku istnieje wiele różnych rodzajów desek do wakeboardingu. Wybór odpowiedniej powinien być podyktowany warunkami fizycznymi oraz poziomem umiejętności ridera, jak i preferowanym przez niego stylem pływania. Posiadanie idealnie dopasowanego wakeboardu jest niezwykle istotne. Odpowiedni sprzęt mocno wpływa na komfort użytkowania, umożliwia szybsze robienie postępów i pozwala na czerpanie maksymalnej satysfakcji z pływania. Zapytaj doświadczonego wakeboardera, a natychmiast uzyskasz potwierdzenie, że progres jest uwarunkowany przede wszystkim rodzajem posiadanej deski. Jak zatem na przepełnionym rynku, wśród wielu rozmiarów i kształtów znaleźć tę jedyną? Przeprowadzimy Cię przez cały proces wyboru i podpowiemy, na czym należy się skupić, kupując nową deskę.

 

Nie tylko blat

Deska do wakeboardingu składa się z trzech elementów i oprócz najbardziej rzucającego się w oczy blatu, są to jeszcze finy oraz wiązania. Finy, czyli stateczniki mocowane do spodu deski na jej początku i końcu. Ich rolą jest zapewnienie desce stabilności, zwłaszcza podczas krawędziowania. Duże finy zwiększają powierzchnię wakeboardu, dzięki czemu lepiej i pewniej prowadzi się on po powierzchni wody, zapobiegają jego wyślizgiwaniu się spod nóg oraz ułatwiają utrzymanie równowagi i obranego kierunku. Ci, którzy pływają na dużych falach również powinni zdecydować się na finy w większym rozmiarze. Wiązania natomiast gwarantują bezpieczeństwo. Trzymają one stopę na blacie, więc powinny być idealnie dopasowane do jej rozmiaru i szerokości. Zwłaszcza wiązania otwarte, w których palce są odsłonięte i w przypadku zbyt dużego rozmiaru stopa może przesuwać się do przodu. Wiązania zamknięte wyglądem przypominają buty snowboardowe i lepiej trzymają stopę, ale są też sztywniejsze. Przed zdecydowaniem się na konkretny rodzaj i model najlepiej przymierzyć kilka, a jeśli to możliwe – przetestować je na wodzie.

Elastyczność i kształt

Flex, czyli nic innego jak elastyczność blatu wakeboardu, jest niezwykle istotna w przypadku wykonywania trików. Powinno się ją dostosować do warunków, w której planujemy pływać. Współcześnie istnieje szerokie spektrum poziomów elastyczności, która uwarunkowana jest materiałem wykorzystanym przy budowie rdzenia deski oraz technologii, przy zastosowaniu której została wytworzona. Deski o większej sztywności blatu lepiej sprawdzają się podczas jazdy za skuterem wodnym lub motorówką, są również dedykowane dla wakeboarderów wykonujących dużo trików z krawędziowania. Natomiast zwiększona elastyczność pozwala płynniej i prościej pokonywać przeszkody w wakeparku. Duży fleks sprawia też, że lądowanie staje się bardziej łaskawe dla kolan. Dobór deski wakeboard powinien uwzględniać również jej rocker, czyli podgięcie dna deski. Co to takiego? W najprostszych słowach, jest to sposób, w jaki deska jest zakrzywiona, gdy zostanie postawiona na płaskiej powierzchni. Wakeboardy występują w dwóch podstawowych rodzajach rockerów:

reklama
  • rocker ciągły (continous rocker) – ma jednolite, płynne podgięcie, wyglądające z boku jak fragment dużego okręgu. Kładąc deskę na płaskiej powierzchni można zauważyć, że tylko niewielki wycinek jej długości ma styczność z podłożem. Takie podgięcie najlepiej sprawdza się podczas jazdy na wyciągu, zmniejszając tarcie o powierzchnię wody, dzięki czemu będzie ona sunąć niezwykle gładko i szybko. Deski o ciągłym rockerze lepiej wybijają się z tak zwanego flatu, czyli płaskiej powierzchni oraz łatwiej wybaczają niektóre błędy podczas lądowania.
  • rocker trzystopniowy (3-stage rocker) – charakteryzuje się tym, że dno podgięte jest pod odpowiednim kątem w dwóch miejscach w okolicach krańców deski, tak zwanych tipów. Taki rodzaj podgięcia warunkuje większą powierzchnię styczną z taflą wody, a co za tym idzie możliwe jest silniejsze, wyższe wybicie. Lepiej też się ostrzy, ułatwiając wykonywanie skoków z krawędzi. Jednak jeśli nie ma się odpowiedniego doświadczenia, można napotkać trudności podczas lądowania. Deska z trzystopniowym rockerem polecana jest do jazdy za skuterem wodnym lub motorówką.

Rozmiar ma znaczenie

Długość deski jest uzależniona od przede wszystkim od wagi i preferowanego stylu pływania wakeboardera. Niektórzy uważają również, że istotnym kryterium jest wzrost, ale niemalże każdy sklep wakeboard stosuje tabelę określającą odpowiednią długość deski dla danego przedziału wagi. Powinna być tym dłuższa, im cięższy jest rider.

ABC wyboru deski do wakeboardingu (fot.: materiał partnera)
ABC wyboru deski do wakeboardingu (fot.: materiał partnera)

Dłuższe deski są też lepszym wyborem dla osób początkujących, które dopiero stawiają swoje pierwsze kroki na wakeboardzie. Ich duża powierzchnia pomaga utrzymać równowagę i odpowiednio ułożyć deskę na powierzchni wody, dzięki czemu poruszanie się będzie prostsze i szybsze. W przypadku nauki trików wakeboardowych też lepiej zdecydować się na nieco dłuższą deskę. Pomimo że jest ona cięższa, to pozwala na większą kontrolę podczas lądowania. Krótsze wakeboardy umożliwiają za to bardziej płynne skręcanie i jazdę na krawędzi deski. Łatwiej jest też nimi manewrować w powietrzu. Są jednak wolniejsze i wymagają włożenia więcej wysiłku w przepychanie się przez opór fal. Zmniejszona powierzchnia sprawia również, że dziób może mieć tendencję do zagłębiania się poniżej powierzchni wody, co utrudnia utrzymanie równowagi, zwłaszcza w przypadku lądowania po wykonywaniu trików w powietrzu. W kwestii wykonywania różnego rodzaju ewolucji niemniej istotna jest szerokość deski. Determinuje ona dwie kwestie: możliwość szybkiej zmiany krawędzi podczas ostrzenia oraz pop, czyli łatwość odrywania się od powierzchni wody. Im węższa deska, tym przejścia w krawędziowaniu będą płynniejsze, ale jakość popu spadnie. W przypadku szerszych blatów, można odbić się wyżej, ale kosztem balansu z krawędzi na krawędź.

Wakeboarding to sport, który zdobywa coraz większą popularność również w Polsce. Corocznie w różnych regionach pojawiają się nowe wakeparki, więc na brak infrastruktury nie ma co narzekać. I tak jak na początku można zapoznawać się z tą dyscypliną na wypożyczonej desce, tak po pewnym czasie i złapaniu bakcyla przyjdzie czas na zakup własnego sprzętu. Indywidualnie dobrane wiązania, finy dopasowane do potrzeb i odpowiedniego rozmiaru oraz kształtu blat zapewniają bezpieczeństwo i umożliwiają dalszy rozwój. Decydując się na dobrej jakości wakeboard można mieć pewność, że posłuży on przez wiele długich sezonów, pełnych surface’ów i ollie.

 

źródło: artykuł partnera

reklama

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button