Silesia Flesz najnowsze informacjeStyl życiaTVS VIDEO

Akademia Śląska otwiera się na uczniów techników

Akademia Śląska podpisała z Zespołem Szkół Poligraficzno-Mechanicznych w Katowicach porozumienie o współpracy. Dzięki niemu uczniowie katowickiej szkoły średniej będą mogli poszerzyć swoją wiedzę, a później szybciej odnaleźć się na studiach i w zawodzie. 

 

Współpraca ma przynieść przede wszystkim korzyści uczniom Zespołu Szkół Poligraficzno- Mechanicznych w Katowicach. Będą mieli zajęcia z wykładowcami akademickimi, a także będą mogli korzystać z laboratoriów uczelni. Ale to nie jedyne plusy.
– Stały rozwój, dbanie o to, żebyśmy na kierunkach mechatroniki i informatyki, bo tego głównie dotyczą te kierunki, szli w kierunku rozwoju. Przemysł 5.0, który już puka do drzwi, staje przed nami, stawia duże wyzwania, więc myślę że korzystając z wiedzy, doświadczenia wykładowców Akademii Śląskiej, ich laboratoriów, możemy cały czas stawiać na rozwój młodzieży – mówi Karol Juraszczyk, ZSPM w Katowicach.
– To dla uczelni oczywiście wielkie wyzwanie, gdyż nasi wykładowcy będą jeździli zarówno do siedziby zespołu szkół i będą tam prowadzili zajęcia z uczniami, troszeczkę inny poziom. Chcemy przygotować tych młodych ludzi do studiowania. Ale również uczniowie zespołu szkół będą przyjeżdżali do nas i w specjalistycznych laboratoriach będą odbywali swoje zajęcia – mówi prof. AŚ dr Aleksander Ostenda, rektor Akademii Śląskiej.

Co istotne, uczniowie technikum otrzymają później zniżkę na kontynuację nauki studiując na Akademii Śląskiej. W ramach współpracy uczniowie będą poszerzać swoją wiedzę w zakresie mechatroniki i informatyki.
– To daje niezwykłe możliwości nie tylko tym młodym ludziom, już na etapie kształcenia w szkole średniej, ale też z wyjściem ku przyszłości. Bo studiowanie na takich kierunkach, a później być może podjęcie się wyzwania doktoryzowania tak naprawdę otwiera drzwi ku przemysłowi przyszłości – mówi Waldemar Bojarun, wiceprezydent Katowic.
Ale otwiera też drzwi dla samych uczniów, którzy po ukończeniu studiów łatwiej odnajdą się na rynku pracy.
– Większość naszych absolwentów, to są absolwenci, którzy bardzo szybko znajdują pracę, ale my mamy również studentów, którzy studiują u nas w trybie niestacjonarnym, dawniej to się mówiło w trybie zaocznym i oni pracują. Oni przychodzą tutaj poszerzyć swoje horyzonty, swoją wiedzę – mówi Arkadiusz Hołda, założyciel-kanclerz Akademii Śląskiej.
Dla Akademii Śląskiej to kolejna nawiązana współpraca, która ma ułatwić rozwój młodym ludziom.

Autor: Paweł Jędrusik

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button