reklama
Kategorie

Akcja szczepień przeciwko meningokokom dla dzieci w Żorach. Szczepienia są bezpłatne!

reklama

W Żorach trwa bezpłatny program ochrony dzieci przed bakteriami meningokokowymi wywołującymi sepsę i zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych. Akcja szczepień potrwa do 30 listopada br.

 

Nie chcecie by Wasze dzieci zamieniły się w wirtualne zombie? Zobaczcie koniecznie najnowszy odcinek TOP 5 Silesia Flesz!

Trwa akcja bezpłatnych szczepień przeciwko meningokokom dla dzieci mieszkających na terenie miasta Żory. Program skierowany jest do maluchów urodzonych w 2017 roku, ale istnieje także możliwość zaszczepienia dzieci starszych, które dotychczas nie zostały zaszczepione. Koszt w całości pokrywany jest z budżetu Gminy. Szczepienie to szansa, aby bezpłatnie ochronić swoje pociechy przed bakteriami, które wywołują inwazyjną chorobę meningokokową. Jej najczęstszą postać stanowią zapalnie opon mózgowo- rdzeniowych i posocznica (zwana sepsą). Szczepienia wykonywane są w przychodni „ALFA-MED” mieszczącej się przy ul. Promiennej 1 w Żorach. Wykonanie szczepienia poprzedzone jest badaniem lekarskim. Rejestracja odbywa się od poniedziałku do piątku w godz. 8.00-18.00 pod numerem 32 435 55 90.

reklama

– Na zakażenie meningokokami narażeni są wszyscy, niezależnie od płci czy wieku. Najczęściej, ze względu na jeszcze niedojrzały układ immunologiczny chorują niemowlęta i małe dzieci. Ryzyko zakażeń meningokokami wzrasta gdy dzieci przebywają w skupiskach, takich jak chociażby żłobek czy przedszkole i mają bliski kontakt ze sobą. Do zakażenia meningokokiem dochodzi wskutek bliskich kontaktów z wydzieliną górnych dróg oddechowych nosiciela, np. podczas kichania czy kaszlu. Zachowania ryzykowne, takie jak korzystanie z tych samych naczyń, picie z tej samej butelki czy kubka, jedzenie tego samego jabłka zwiększa ryzyko zakażenia. Szacuje się, że 5 do 20% zdrowych osób to nieświadomi nosiciele tych bakterii. Samo nosicielstwo nie jest chorobą, jednak w sytuacji osłabienia odporności, np. w wyniku infekcji wirusowej, bakterie te mogą przedostać się do krwi i wywołać sepsę lub zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych i mózgu. To bardzo podstępna bakteria, pierwsze objawy zakażenia nie różnią się od oznak przeziębienia czy grypy, dlatego często choroba diagnozowana jest bardzo późno, a może przebiegać piorunująco szybko – ostrzega lek. med. Grażyna Kloza, specjalista chorób dzieci.

SILESIA FLESZ NAJNOWSZE VIDEO

– W przypadku infekcji meningokokowych bardzo istotne jest wczesne rozpoznanie, jak najszybsza hospitalizacja oraz wdrożenie właściwego leczenia, gdyż w każdym przypadku zachorowania istnieje bezpośrednie zagrożenie życia. Niestety u co piątego pacjenta występują trwałe skutki przechorowania, takie jak uszkodzenie słuchu, niedowład kończyn, padaczka i inne problemy neurologiczne. Najskuteczniejszą metodą ochrony dziecka przed zakażeniem jest zapobieganie poprzez szczepienie. W bieżącym roku do rozdysponowania jest 600 dawek skoniugowanej, 4-walentnej szczepionki przeciw grupom A,C,W-135,Y. Szczepienie jednorazową dawką umożliwia szeroką ochronę przed tak niebezpiecznym drobnoustrojem. Zachęcamy rodziców i opiekunów do skorzystania z akcji i do zaszczepienia swojego dziecka bezpieczną i skuteczną szczepionką. Z ewentualnymi, rzadkimi i samoograniczającymi się działaniami niepożądanymi, takimi jak rumień i naciek w miejscu podania, dziecko i rodzic poradzą sobie. Profilaktyka jest gwarancją zachowania zdrowia i uśmiechu naszych dzieci – podsumowuje lek. med. Grażyna Kloza.

Program szczepień dzieci przeciwko meningokokom jest w Żorach realizowany od 2008 roku, do tej pory zaszczepionych zostało ponad 8330 dzieci. To ogromne wsparcie dla rodziców, ponieważ w Polsce szczepienia przeciwko meningokokom są zalecane przez pediatrów, ale z powodów budżetowych niestety wciąż nie są refundowane przez Państwo. Oznacza to, że rodzice – chcąc zapewnić dziecku ochronę – sami muszą ponieść koszt szczepionki. Warto więc skorzystać z możliwości dofinansowania, którą w tej chwili daje Urząd Miasta Żory.

 

źr. inf.prasowa

reklama

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button