reklama
Kategorie

Aplikacją w białaczkę? Nowe rozwiązanie ma pomóc w skuteczniejszym leczeniu [WIDEO]

reklama

Jak skuteczniej leczyć ostrą białaczkę limfoblastyczną, czyli najczęstszy nowotwór u dzieci w całej Polsce? Za pomocą specjalnej aplikacji!

 

Aplikacja ma za zadanie m.in. zbierać ogromne ilości danych. Na przykład te dotyczące obrazu szpiku kostnego, krwi obwodowej, zajęcia narządów, a także bardziej precyzyjne – z zakresu genetyki czy biologii molekularnej. –Dzisiaj możemy je szybko przetwarzać, a w związku z tym analizować genotyp człowieka, genotyp pacjentów, porównywać z innymi genotypami, porównywać z genotypami pacjentów zdrowych i poczynić pewne hipotezy, które czynniki mają wpływ np. na chorobę, w jaki sposób lepiej leczyć, w jaki sposób lepiej dopasować leczenie do konkretnego pacjenta – wyjaśnia Michał Krzesiak, Netology Sp. z o.o.

Jak skuteczniej leczyć ostrą białaczkę limfoblastyczną, czyli najczęstszy nowotwór u dzieci w całej Polsce? Za pomocą specjalnej aplikacji!
Jak skuteczniej leczyć ostrą białaczkę limfoblastyczną, czyli najczęstszy nowotwór u dzieci w całej Polsce? Za pomocą specjalnej aplikacji!

Aplikacja została stworzona przez śląski zespół informatyków, programistów i analityków we współpracy z lekarzami. Praca nad nią trwała od marca zeszłego roku. Pozwala nie tylko na zbieranie danych, ma również inne pomocne dla lekarzy funkcje. –Lekarz, który pracuje z aplikacją widzi, w którym etapie procedury pacjent się znajduje, jakie powinien badania zastosować, jak wyglądają te wyniki badań, które już zrobił, w którym kierunku powinien iść – mówi Michał Krzesiak, Netology Sp. z o.o.

reklama

Aplikacja wdrażana jest już w 16 ośrodkach zajmujących się diagnozowaniem i leczeniem białaczki w Polsce. Najszerzej w Zabrzu. Dzięki stosowaniu w całym kraju możliwy jest dostęp do danych około 200 nowych pacjentów każdego roku. -Na przykład pacjent, który trafia tutaj do ośrodka i badania są wykonywane np. w ośrodku w Bydgoszczy – wyniki tych badań trafiają do lekarza właściwie od razu, bo to jest w chmurze aplikacja. Te dane są dostępne tutaj w Zabrzu – mówi Michał Krzesiak, Netology Sp. z o.o.

Dla lekarzy aplikacja to przełom w walce z nowotworem. -Jest to jakby przejście nasze na wyższy poziom technologiczny, że też my dzięki temu będziemy w bardziej usystematyzowany sposób te dane gromadzić i te dane opracowywać, a z drugiej strony będziemy w bardzo krótkim czasie wzgląd jak dany protokół leczenia u dzieci, jaka jest jego skuteczność, jakie są objawy niepożądane i czy konieczna jest jakakolwiek modyfikacja leczenia – mówi prof. Tomasz Szczepański, Śląski Uniwersytet Medyczny.

Bliźniaków genetycznych coraz więcej. Ponad milion ludzi chce nieść pomoc chorym na białaczkę [WIDEO]

Aplikacja ma być podstawową formą stosowaną do zbierania i analizy danych chorych w nowym protokole leczenia białaczki u dzieci w Polsce, który ma wejść w życie 1 października. Niewykluczone, że jeżeli sprawdzi się w przypadku tej choroby – posłuży we wspomaganiu leczenia innych typów nowotworów.
(Radosław Nosal)

reklama

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button