Artykuł SponsorowanyZdrowie

Atopowe zapalenie skóry – co warto wiedzieć?

Atopowe zapalenie skóry to inaczej tzw. wyprysk alergiczny. To przewlekła choroba zapalna, w której występują okresy remisji i zaostrzeń. Typowymi jej objawami jest zliszajowacenie – wzmożona pogrubienie i świąd skóry. Poznaj kluczowe informacje na temat tej uciążliwej dermatozy.

 

Kogo dotyczy atopowe zapalenie skóry?

Atopowe zapalenie skóry to choroba dość powszechnie występująca w społeczeństwie. Dotyczyć może ludzi w każdym wieku, lecz najczęściej obserwowana jest wśród dzieci. Szacuje się, że zmaga się z nią nawet 30% populacji pediatrycznej. Należy zaznaczyć, że choroba ta z reguły pojawia się w pierwszych miesiącach życia. W średnio 40% przypadków ustępuje z wiekiem, lecz może dojść do jej nawrotu w wieku dorosłym. Są sytuacje, kiedy atopowe zapalenie skóry trwa wiele lat, a nawet przez całe życie.

Co odpowiada za powstanie atopowego zapalenia skóry?

Głównymi czynnikami predysponującymi do rozwoju wyprysku alergicznego jest uwarunkowanie genetyczne oraz zmiany w funkcjonowaniu układu odpornościowego – nadmierna aktywność komórek dendrytycznych położonych w głębszych warstwach skóry. Poza nimi w rozwoju choroby podkreśla się rolę:

  • zanieczyszczenia środowiska (np. narażenie na pyły, dymy, toksyny),
  • warunków klimatycznych (np. wilgotności powietrza, nasłonecznienie),
  • czynników psychosomatycznych (np. narażenie na silny stres), 
  • czynników hormonalnych (np. menopauza, ciąża),
  • alergenów – pokarmowych (np. alergia na mleko, jaja kurze, pszenicę) i wziewnych (np. roztocza kurzu domowego, alergeny pyłków roślin, alergeny pochodzenia zwierzęcego).

W jaki sposób objawia się atopowe zapalenie skóry?

Najbardziej charakterystycznym objawem atopowego zapalenia skóry jest świąd, który bywa na tyle uciążliwy, że chorzy drapiąc się powodują rany i może dojść do ich nadkażenia bakteryjnego. Skóra staje się sucha, zaczerwieniona, łuszcząca. Rozwija się stan zapalny i dochodzi do lichenizacji, czyli pogrubienia naskórka. U części osób w przebiegu choroby rozwija się fałd Dennie-Morgana. To niewielki fałd skórny w okolicy dolnej powieki. W zależności od umiejscowienia specjaliści wymieniają trzy fazy choroby. Mianowicie:

  • niemowlęcą, która dotyczy dzieci w wieku do 2 lat, zmiany lokalizują się na owłosionej skórze głowy, na tułowiu, twarzy, kończynach, typowe są strupy i zmiany wysiękowe,
  • dziecięca, która dotyczy dzieci w wieku 3-11 lat, zmiany lokalizują się na nadgarstkach, karku, w zgięciach łokciowych i podkolanowych, pojawić się może złuszczające zapalenie czerwieni wargowej,
  • młodzieżowa i dorosłych, która dotyczy osób w wieku powyżej 12 lat, zmiany umiejscawiają się jak w postaci dziecięcej przy czym często stwierdza się je również na powierzchni grzbietowej rąk. 

Rozpoznanie i leczenie atopowego zapalenia skóry

Diagnostyka AZS (atopowego zapalenia skóry) opiera się głównie na badaniu podmiotowym i przedmiotowym – stwierdzenie typowych objawów. Wykorzystuje się do tego kryteria diagnostyczne Hanifina i Rajki. W razie niepewności lekarz może skierować na badania dodatkowe, jak np. oznaczenie całkowitych stężeń przeciwciał klasy IgE, które są podwyższone u chorych na atopowe zapalenie skóry czy test molekularny, który wykrywa mutacje genetyczne odpowiedzialne za tę chorobę. Podstawą leczenia atopowego zapalenia skóry jest odpowiednia pielęgnacja skóry, która opiera się na dermokosmetykach, unikanie czynników nasilających objawy, fototerapia, a w razie potrzeby wprowadzana jest farmakoterapia miejscowa, a nawet ogólna.

źródło: artykuł partnera

Pokaż więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button