Silesia Flesz najnowsze informacjeZdrowie

Bakteria Legionella się przemieszcza. Jest już w Małopolsce

Pierwszy przypadek zakażenia bakterią Legionella pneumophila w Małopolsce. Kobieta została przewieziona w stanie ciężkim do szpitala.

 

Pierwsze ognisko zakażeń legionellą pojawiło się na Podkarpaciu. Do tej pory w tym regionie zaraziło się ponad 140 osób. Tylko w niedzielę poinformowano o 16 nowych zakażeniach. Wśród chorych największą grupę stanowią mieszkańcy Rzeszowa – 96 pacjentów i powiatu rzeszowskiego – 31 osób.

Do tej pory zmarło jedenaście osób, u których potwierdzono zakażenie legionellą. Wszystkie miały choroby współistniejące.

Bakteria Legionella

Bakteria Legionella została odkryta po raz pierwszy w 1976 roku, kiedy podczas spotkania weteranów Legionu Amerykańskiego w Filadelfii kilkadziesiąt osób zachorowało na nietypowe zapalenie płuc. Bakterie licznie występuje w naszym najbliższym otoczeniu – znajdziemy ją w wodach śródlądowych i morskich, kurkach ciepłej i zimnej wody, zbiornikach wody a także w glebie.

Powiązane artykuły

Źródłem zakażenia pałeczkami Legionella w obiektach mogą być:  instalacje ciepłej wody, instalacje klimatyzacyjne, ale także nawilżacze powietrza, baseny, sitka prysznicowe, zawory czerpalne, wieże chłodnicze, myjnie, turbiny dentystyczne, urządzenia do wspomagania oddychania, dializatory itp.

Bakteria Legionella pneumophila może wywołać chorobę legionistów (legionelloza). To forma zapalenia płuc, która kończy się śmiercią u 5-15 proc. osób zakażonych. Zwykle rozwija się 5-6 dni po infekcji, choć może to trwać dłużej. Rozpoczyna się od gorączki, dreszczy, bólu głowy i mięśni. Po tym następuje suchy kaszel i trudności w oddychaniu, które postępują do ciężkiego zapalenia płuc.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button