reklama
Wiadomość dniaZdrowie

„Bez dawców nie ma przeszczepów i ratowania życia”. Pytamy o kondycję śląskiej transplantologii przy okazji Światowego Dnia Transplantologa

reklama

Dziś już wspomina to z uśmiechem na twarzy, ale jeszcze kilka miesięcy temu walczył o życie. Rafał we wrześniu ubiegłego roku przeszedł przeszczep płuc i wątroby.

 

 

TOP 5 Silesia Flesz bije kolejne rekordy z WOŚP i pyta kto i po co bije kota?!
TOP 5 Silesia Flesz – premiera w każdą niedzielę o 19:50 w Telewizji TVS

reklama

-Szczerze mówiąc przez pierwsze dwa tygodnie to bałem się każdego telefonu. Potem o tym zapomniałem, bo czekałem dziewięć miesięcy, a jak dostałem to bardzo duży strach mnie ogarnął – mówi Rafał Kowalczuk, jest po przeszczepie płuc i wątroby.

Jak się później okazało – zupełnie niepotrzebnie. Dziś Rafał czuje się dobrze i myśli o rozpoczęciu studiów. Bo transplantacja to dla wielu szansa na w miarę normalne życie, bądź życie w ogóle. Dziś przypominano o tym w Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu, przy okazji przypadającego niedawno, bo 26 stycznia Światowego Dnia Transplantologa.

-Myśmy mówili tutaj o problemach kadrowych, w pewnym sensie problemach finansowych, żeśmy mówili następnie o problemach z dawną narządów, których liczba się nie zwiększa. Robi się luka pokoleniowa i ciągle nie potrafimy zwiększyć tej liczby tych transplantacjiwyjaśnia Prof. dr n. med. Lech Cierpka, konsultant krajowy w dziedzinie transplantologii klinicznej.

Lekarze podkreślają, że w wielu przypadkach, gdy leki nie pomagają, przeszczep jest ostatnią deską ratunku. W Zabrzu w 2019 roku przeszczepiono 70 serc i 36 płuc. To wynik podobny do tego z 2018 roku. Dlatego przy okazji własnego święta – transplantolodzy nie tylko rozmawiali o osiągnięciach, ale i przypominali, że wciąż jest wiele do zrobienia.

-Podejście naszej społeczności – naszej lekarskiej żeby jednak więcej zgłoszeń dawców było, żeby większa i lepsza opieka nad dawcami była, żebyśmy myśleli o tym, że ci zmarli potrafią uratować ludzkie życie. Potrzeba także sporej edukacji naszego społeczeństwa, młodych kadr lekarskich, tych zaawansowanych kadr lekarskich. Potrzeba mówić o tym, potrzeba doszkalać się – mówi dr hab. n med. Michał Zembala, Śląskie Centrum Chorób Serca w Zabrzu.

Bo ta wiedza przeniesie się nie tylko na kolejne rekordy, ale przede wszystkim na kolejne uratowane życia. Na koniec grudnia 2019 r. w kolejce oczekujących na przeszczep narządów było w Polsce 1947 osób.

 

autor: Sandra Hajduk

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Borys Budka nowym szefem PO. Dziś w Katowicach zdradził swoje plany

Koncert Dzień Babci i Dziadka z Telewizją TVS – tak bawiliśmy się w DMiT w Zabrzu!

Szok! 19-latka zabiła swojego ojczyma. Tragedia w Bobrownikach

reklama

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button